Výlet do Athén a plavba na Katamaránu

25. listopadu 2024

Lang: cs en de es

V červnu 2024 jsem vyrazil do Řecka. Několik dní jsem byl v Athénach a prozkoumával město. A následně se vydal na týdenní plavbu na katamaránu, kde jsem prakticky uplatňoval moje zkušenosti z kurzu freedivingu a také si vyzkoušel spearfishing. Jak ve městě, tak na moři to byl velmi zajímavý zážitek. A nyní retrospektivně píši co zajímavého jsem zažil...

Primární cíl byl zúčastnit se mužské plavby na katamaránu, kterou pořádal kamarád. Všechno se tedy odvíjelo od termínu této plavby. Jelikož nerad cestuji, přemýšlel jsem jak efektivně naplánovat a využít pobyt v Řecku.Nakonec jsem se rozhodl, že vyrazím dříve, abych se aklimatizoval a daný čas využiji k poznávání města a klidnému nalodění. Následně po plavně se nebudu přesouvat na další místo v Řecku/Athénách, ale pojedu rovnou zpět do České Republiky.

Jelikož součástí plavby byla možnost byla možnost se i potápět na nádech (freediving), tak jsem si udělal předem v Praze kurz. Bez výbavy se nedá potápět, takže pak jsem si koupil i výbavu včetně speciálního batohu.

Let

Cesta letadlem tam i zpět byla bezproblémová. Pro mě byla atypická cesta, protože jsem necestoval na lehko, ale s velkým odbaveným zavazadlem, kde jsem měl freediverskou výbavu. Na letiště v Athénách jsem letěl prvně, takže jsem ho neznal navíc je velké. Takže bylo těžké se zorientovat jak při příletu tak odletu.
airoplane takeoff and landing (athens to prague) :

Bydlení

Pronajal jsem si pokoj s velkou postelí v bytě s kuchyní. Kvůli problému s vodou mě pronajímatel změnil před příjezdem byt, ale finální bydlení bylo také OK. Bydlel jsem na adrese Agias zonis 28. Z letiště jsem si koupil jízdenku na metro za 10EUR a pak jel autobusem na zastávku Kalliphroma.
Dá se koupit i levnější jednorázová jízdenka na metro, ale ta neplatí na metro u letiště.

Cesta městskou dopravou na byt:
route-to-flat

Když jsem během pobytu jezdil do centra města, tak jsem radši volil metro, které jezdilo pravidelně a bylo pohodlnější. Zastávku metra Aghios Nikolas jsem měl asi 10-15 minut od bytu.

Athény

Necelý týden jsem strávil ve městě Athény a město jsem si prošel.

V Řecku jsem běžně viděl, že několik lidi žije v jedné sklepní místnosti, která by jinde byla používána například jako sklad. Ale zase na druhou stranu to musí mít tu výhodu, že v létě tam není vedro. Ve mě to budilo dojem, že Češi si nemají na co stěžovat, protože žijí lépe. living-in-the-basement

Městská doprava

Infrastruktura i nepořádek tu vypadá podobně jako ve Španělsku například jako v Las Palmas Procházka po ulici:

Vyzkoušel jsem místní autobusovou dopravu a metro. Není to příliš přehledné. Nicméně metro funguje dobře.

Ve vagónech metra je obdobná mapka jako ve vagónech pražského metra: athens-metro

Dají se koupit 3 denní jízdenky, které stoji 20EUR. Nebo 5 denní jízdenky. Cena jízdenky metra z letiště do centra města stojí 10EUR. Mezi letištěm a přístavem jezdí např linka x96.
Autobusové linky, tramvaje i metra jsou dobře dohledatelné přes google maps.

Tak jako ve Španělsky, tak i v Řecku je běžný nepořádek na ulici:
greece-athens-garbage

Samozřejmě jsem vyrazil se projít i k Acropolis. Jít přímo dovnitř mě příliš nelákalo, ale okolo jsem si to poctivě prošel.

Pláže

Athény mají několik pláží. Já si zapamatoval pouze několik.

Pláž Flisvos: paralia-flisvos

Pláž Eden je velká relativně čistá pláž. Je dobře dostupná, je hnedka na první zastávce tramvaje z centra. Není placená. paralia-edem

Například zde jsou další informace o plážích v Řecku.

Společenské aktivity aktivity

Přes aplikaci meetup.com jsem našel IT meetup. Jednalo se o meetup pro vývojáře v programovacím jazyce PHP. A na tento meetup byla připravena jedna přednáška o konkrétní knihovně pro Laravel.
Meetup byl v kancelářích firmy skroutz. Přednášku měl Harris Raftopoulos
laramel-meetup-athens
Knihovna livewire mě velmi zaujala. škoda,že nepoužívám Laravel. Udělal jsem si však malý research a mám v plánu vyzkoušet Live Components ve frameworku Symfony,, který velmi aktivně nyní používám. laravel-meetup-athens

Ještě jsem se zúčastnil meetupu "international meeting". Taková klasika small-talku: "odkud jsi?" "co děláš?"

Internet

Internet na bytě byl dobrý. Stabilní a rychlý viz screenshot:
internet flat

Pokud jde o mobilní Internet na těch pár dní jsem si vystačil s roumingem v rámci EU, který jsem měl v ceně akční SIM.
Mobilní Internet je však dostupný levně i v Řecku. Tady je příklad nějakého tarifu. 128GB by mě na měsíc vystačilo a akční cena 15EUR je velmi dobrá, lepší než v ČR.
internet-mobile

Při mé procházce Athénami jsem narazil na historické auto (veterána) značky Opel:
historical-car-opel-veteran

Jídlo a jeho cena

Jídlo v Řecku nevychází výrazně levněji než v ČR.
Zde jsou dvě účtenky z mých nákupů jídla v běžném obchodě:
food-price
Překlad účtenky do angličtiny:
food-price EN

Při každé mé návštěvě nového místa zkoumám, jestli se dá koupit měkký sýr cottage a kolik stojí. V Řecku je dražší, ale aspoň mají větší balení. Balení 200g stojí 2,50EUR. V Česku balení 150g stojí typicky okolo 1 EUR.
cottage-price

Jaká je cena masa? Je vidět, že cena masa není nijak zásadně rozdílná oproti České republice, přitom průměrné příjmy jsou v Řecku výrazně menší. meat-price

Takto v Řecku balí koupené maso do papíru. Dávají přes to gumičku a vše to ještě přelepí štítkem:
greece-meat

Restaurace kam chodí místní policajti na kebab, protože je to údajně nejlepší kebab v okolí: O+Thanasis,+Mitropoleos+69,+Athina

Cena bydlení

Potkal jsem člověka, s kterým jsem se bavil o bydlení a ten si pořídil baráček někde v Athénách za 50 000 EUR (1 250 000 Kč) velikost 70 m2.

Katamarán

Naloďování na katamarán trvalo pomalu, museli jsme naložit zásoby a pak jsme čekali na opozdilce, který si objednal let, tak že neměl rezervu a díky zpoždění dorazil pozdě. Nakonec jsme však před setměním vypluli a kousek od Athén těsně po soumraku zakotvili v zátoce.

Co je katamarán?

Katamarán je typ plavidla (člunu nebo lodě), který se skládá ze dvou trupů spojených rámovou konstrukcí. Tento design poskytuje větší stabilitu, rychlost a efektivitu než tradiční jedno-trupé lodě (monohull). Katamarány se používají jak pro rekreační účely (např. plachetnice nebo luxusní jachty), tak pro komerční či pracovní účely (např. trajekty, rybářské lodě, vědecká plavidla).

Hlavní vlastnosti katamaránů:

  • Stabilita: Díky širší základně (dvěma trupům) jsou méně náchylné k převrácení a kývání na vlnách.
  • Rychlost: Díky hydrodynamickému tvaru mají menší odpor vody a často dosahují vyšších rychlostí.
  • Prostor: Mezi trupy bývá prostorná paluba, která nabízí více obytného nebo užitného prostoru.
  • Mělčí ponor: Díky menší hloubce trupů mohou plout i v mělkých vodách.

Katamarány se staly velmi oblíbené díky své kombinaci komfortu, stability a výkonu, ať už na moři, jezerech nebo řekách.

Náš katamarán

Měli jsme katamarán, kam se vešlo 10 lidí. Dvě zadní kajuty byly prostorné. Okolo postele byl ještě volný prostor. Prostřední kajuty měli malou postel. A např v noci pokud by člověk šel na záchod, rozhodně by druhého vzbudil, protože vlézt/vylézt z postele bylo složité. Vhodná by taková kajuta byla maximálně pro malé lidi a milence. Já jsem se v té kajutě vždy střídal. Někdy jsem spal venku na palubě lodi. Někdy v kajutě. Pro jednoho ta postel v malé kajutě byla víc než prostorná. Pro dva však malá. Ve předu byl ještě prostor pro jednoho na spaní, ale kajutou bych to nenazýval.

Náklady na katamarán

Byť katamarán jsme měli malý, není to levné trávení času. Nájem 600 tis Kč na 4 týdny (24 000 EUR). Cena katamaránu 10-12mil Kč (400 000 - 480 000EUR). Pokud loď máte koupenou, ani údržba lodi není levná. Budete potřebovat 1mil ročně na provozní náklady, aby loď byla ok (40 000EUR).
Pokud si potřebujete na plavbu pronajmout kapitána, tak jeho cena je cca 1300eur.

Příprava na katamarán

Zásadní věci, které si připravit nebo vzít sebou:

  • Potápění vyzkoušet/naučit předem.
  • Vzít sebou hotovost.
  • Místo kufru vzít tašku, která je měkká a tak na rozdíl od kufru jde složit a bude se tak vejít na katamarán.
  • Bezprstové rukavice. Hodí se na tahání šňůr. Vezmu staré cyklistické.
  • Boty s podrážkou co nečerní podlahu/palubu. Ideálně sandály. Vezmu bearfoot.
  • Bude tam hic. Ale pro jistotu na noc nebo déšť se bunda hodí.
  • Cyklistický dres - je lehký a přiléhavý, takže v něm nebude teplo a i ve větru se v něm bude dobře pohybovat a když nebudu nahý, tak se nespálím.
  • Bus z letiště na přístaviště: x90 x96
  • Izolepa, strečovací fólie na obalení odbaveného zavazadla (batohu).
  • Široká čepice se šňůrkou přes krk, aby čepice neuletěla.

Videa z katamaránu

Greece #catamaran: sail from the port #1

Greece: catamaran trip to Poros #2

Greece: catamaran: cove, port, rainbow, storm #3

Záznam plavby

Zde je vidět orientačně trasa kudy jsme na katamaránu pluly:
catamaran sailing

Aktivity

Já jsem si šel primárně vyzkoušet pobyt na plavidle na moři. Zaplavat si a užít si moře. A protože jsem si udělal freediverský kurz, tak i zkoumat podvodní svět.
Nakonec jsem si vyzkoušel i lov ryb harpunou.

Co je freediving?

Freediving (česky také volné potápění nebo nádechové potápění) je forma potápění, při které se potápěč ponořuje pod vodu bez dýchacího přístroje, pouze na nádech. Tento sport a volnočasová aktivita je založená na fyzické kondici, technice a schopnosti zadržet dech co nejdéle.

Hlavní rysy freedivingu:

  • Dýchání a zadržení dechu:
    • Freediving vyžaduje hluboké nádechy a efektivní zadržování dechu (apnoe), což umožňuje potápěčům zůstat pod vodou po delší dobu.
    • Trénink dýchání je klíčový pro zlepšení výkonu.
  • Bez pomoci přístrojů: Potápěč využívá pouze vlastní schopnosti bez dýchacího vybavení, na rozdíl od přístrojového potápění (scuba diving).
  • Ticho a svoboda pod vodou: Absence zařízení umožňuje přirozenější a klidnější pohyb pod hladinou, což dává pocit harmonie s okolním prostředím.

Freediving kombinuje fyzický výkon, techniku a duševní klid, což z něj činí fascinující a harmonickou aktivitu.

Typy freedivingu:

  • Rekreační freediving: Ponoření pro zábavu nebo pozorování podmořského života. Oblíbený například při šnorchlování v mělkých vodách.
  • Sportovní freediving: Zahrnuje různé disciplíny měřící čas, hloubku nebo vzdálenost. Mezi soutěžní disciplíny patří:
    • Statická apnoe (STA): Držení dechu v klidové poloze na hladině.
    • Dynamická apnoe (DYN): Plavání pod vodou na délku bazénu.
    • Volný pád (FIM): Potápění do hloubky pomocí lana bez ploutví.
    • Konstantní váha (CWT): Potápění s ploutvemi nebo monoploutví do maximální hloubky.
  • Freediving se zaměřením na lov: Používá se při podvodním rybolovu nebo sběru perel či mušlí.

Co je potřeba na freediving?

  • Maska – pro jasný výhled pod vodou.
  • Ploutve – pro efektivní pohyb a úsporu energie.
  • Šnorchl – usnadňuje dýchání na hladině.
  • Potápěčský oblek – chrání před chladem a zraněním.
  • Opasek se závažím – pomáhá vyrovnat vztlak.
  • Hodinky na freediving – pro měření času a hloubky (volitelné).
  • Bezpečnostní partner – nezbytný pro bezpečné potápění.

Trénink správného dýchání a znalost technik jsou zásadní pro úspěch a bezpečnost.

Záznam z ponorů k vraku lodi:

Co je spearfishing?

Spearfishing (česky také podvodní rybolov harpunou) je technika lovu ryb pod vodou, při které se používá harpuna nebo podvodní zbraň. Lovec se potápí (často na nádech, tedy v rámci freedivingu) a loví ryby přímo, což vyžaduje přesnost, dovednost a znalosti podmořského prostředí.

Spearfishing v Řecku

Pokud chcete dělat spearfishing v Řecku není třeba řešit speciální licenci . Ve Španělsku (Grand Canaria) je vyřízení licence složité a zdlouhavé. Madeira (Portugalsko), jde licence vyřídit rychle online a jen zaplatíte malý poplatek. Asie - dle informací je tam údajně zakázáno vozit letadlem věci na spearfishing, ale asi si můžete výbavu půjčit na místě. Jak je to s licencí nemám dušení.
Pokud máte nějaké konkrétnější informace nebo zkušenosti, tak mě je napište na email nebo přes kontaktní formulář.

Video záznam z freediving a spearfishingu #2

Video záznam z freediving a spearfishingu #1

Ostrovy

Při plavbě jsme primárně trávili čas na lodi a noci v zátokách. Navštívili jsme však i několik ostrovů, většinou však krátce. U ostrova Poros jsme zakotvili v přístavu zůstali přes noc, aby jsme doplnily naftu a zásoby. Měli jsme tedy šanci poznat ostrov více. Já jsem se byl po ostrově projít jeden i druhý den. Větší část účastníků strávila noc v alkoholovém opojení a věnovala svůj čas turistkám na dovolené. Já preferuji mít dostatek kvalitního spánku, než ztrácet čas s turistkami a následnou opicí.

Kotvení u ostrova Salamina:
boat-stop-1-salamina

Kotvení u ostrova Egina:
boat-stop-2-egina

Kotvení v přístavu na ostrově Poros:
boat-stop-3-poros-1 Výběžek ostrova Poros, kde jsem si vyšlápl na kopec, abych měl výhled na přístav a město:
boat-stop-3-poros-2

Kotvení u ostrova Agistri:
boat-stop-4-agistri

Trasy

Všechny záznamy tras z Řecka najdete na mém portále s GPS záznamy tras: GPS trasy Řecko

Trasa procházky po Athénách přes kopec: athens walk
Video záznam procházky přes kopec:

Náklady

Jaké byly náklady na tento výlet?
Cena letenky tam a zpět 10563 Kč + 2500Kč za odbavené zavazadlo. V odbaveném zavazadle jsem měl výbavu na freediving. Freediverská výbava včetně batohu mě přišla na cca 1š 000Kč. Ale plánu ji používat i následně v ČR a další nutné výdaje nejsou potřeba, takže to beru jako dobrou a vlastně i levnou investici.
Ubytování Athény 5158 Kč. Naštěstí nepotřebuji nic nóbl. Vždy vybírám něco kde je velká (manželská) postel, klasická židle a stůl pro sezení/práci. Příspěvek na katamarán 25 000 Kč (1000EUR). Jídlo na katamaránu 5259Kč. Na tom by se dalo ušetřit, kdyby se jídlem neplýtvalo, ale zase lepší než být o hladu.

Odjezd, odlet

Po ukončení plavby jsme poslední noc přespali v přístavu a následující den loď vyklidili a opustili. Někteří rovnou ráno letěli domu, jeden v Athénách zůstával. Já jsem šel na pláž a pak se v klidu pomalu přepravil na letiště. Použil jsem přímý autobus, který jel od přístavu na letiště. Jízdenka na letiště stála 5.50EUR

Cesta na letiště autobusem:
harbor-airport

Odbavení zavazadla na letišti v Athénách bylo rychlé. Jen jsem ho po nalepení štítku musel odnést do nadrozměrných - okénko 92B blízko informací. Bezpečnostní prohlídka byla rychlá. Musel jsem vyhodit, ale koupený jogurt, asi protože je tekutý. Příště jogurt na místě sním. Kontrolovali mě navíc i plavky, asi protože ještě byli mokré :D .

Shrnutí

Čas strávený v Athénách jsem využil velmi Intenzivně. Aniž bych místo znal, byl jsem schopen si naplánovat zajímavé výlety a zúčastnit se dvou meetupů. Toto vše díky tomu, že mám výborné plánovací schopnosti a absolutní časovou flexibilitu.

Pobyt na katamaránu jsem si užil, praktikovat freediving v moři a navíc vyzkoušel spearfishing. Celkově to byl zajímavý společenský zážitek.
Těším se až se budu moci zase věnovat zkoumání podmořského světa a potkat při aktivitách další chlapy.

Jako obvykle taková pro mě neznámá akce byl velký krok do neznáma. Úspěšně jsem to však přežil a dělal co jsem si naplánovat. Také byli jisté ztráty. Ztratil jsem plavecké brýle a šnorchl.

Hlavní výhodu této akce vidím v tom, že na lodi nebyl alkohol, a tedy se nejednalo o chlastací párty. Naopak tématem byly věci do běžného mužského života, pro mě žádná velká novinka, ale vždy velmi uvítám uzavřenou diskuzi lidí, kteří jsou otevřeni různým tématům.

Následně bych chtěl pravidelně praktikovat freediving a případně sprearfishing. Freediving můžu dělat na českých lomech a už jsem se k tomu po návratu dostal. Sprearfishing, pak budu moci dělat v cizině v moři a ani k tomu nepotřebuji loď, bude stačit bydlet u pláže.

greece-athens-josefjebavy

Odkazy

Články na podobné téma

Něměcko, Sazko, Drážďany
Cestování: kempování a nomádění
Nomádění ve Wroclawi
Nomádění v Las Palmas
Platby v cizích měnách při cestování a na Internetu
Jak začít cestovat. Kde vzít čas a peníze?

Odběr novinek

Pokud máte zájem dostávat příležitostně na email novinky.
Můžete se vyplněním emailu registrovat k odběru novinek.


+