Cyklistika

13. srpna 2010

Lang: cs

Cyklistika patří k mým nejoblíbenějším sportům. Vzhledem k provozu na silnici, preferuji nefrekventované trasy nebo lesní cesty, takže proto jezdím po horách a v lesích na horském kole. Rád jezdím po trasách, které jsou opravdu drsné, ale spíše směrem dolů a kopec radši vyjedu po kvalitní cestě nebo i silnici.

V současné tobě jsem kolo při-zbrojil o držák na FreeRunnera
a s použitím GPS, která je ve FreeRunneru a map Open Street Map se už nebojím vydávat po neznámých cestách.

Moje oblíbené cesty jsou:

Jezdím na již starším ale dobře vybaveném a výborně udržovaném kole značky Leader Fox. Jedná o kolo s 22" rámem, což je největší sériově vyráběný rám tohoto výrobce, ale i přesto je už na mě kolo malé. Nedám dopustit na dvojité ráfky a přední odpružení. Také musím mít vždy pořádně seřízené přehazování a brzdy. Jezdím zásadně s blatníky. Přední je z tvrzeného plastu. Zadní blatník požaduji dlouhý a to tak aby zasahoval až k spodku rámu, jinak se totiž zanáší přední přehazování.

velké horské kolo
kolo Leader Fox

Cyklistika comeback

Jelikož jsem už nebyl chudák chudý študák, tak jsem se v roce 2010 rozhodl, že za každou cenu koupit pořádné kolo na mě, abych mohl opět začít jezdit. A tak jsem v roce 2011pořídil nové kolo Torein od Duratecu s rámem na míru a koly 29 palců a vrátil jsem se tak k cyklistice.

Cyklistika 2011

Nové kolo:
Duratec Torain

V roce 2011 jsem se bral jako začátečník a tak jsem začal pohodově. Díky tomu, že jsem však již dříve na kole pravidelně jezdil, tak se tělo rychle začalo adaptovat. Začal jsem sice mírně, ale pravidelně trénovat. Díky cyklistovi, trenérovi a kulturistovy Martinu Házemu, jsem se také dozvěděl,že i strava je důležitá, obzvlášť to pak bylo poznat při neustálém trénování. Konec sezóny jsem pak zakončil účastí závodu silniční časovky v Bělé pod Bezdězem (na horském kole).

Na podzim aby tělo nezahálelo jsem se rozhodl pustit do posilování. Přece jen nic není dokonalé a tak na konci cyklistické sezóny je tělo v disbalanci, a proto je dobré tělo opět narovnat. Koupil jsem si tedy činky, konkrétně 50kg set s velkou osou a dvěma jednoručníma. A přes zimu se a věnoval posilování. Listopadu však počasí přálo ještě cyklistice a tak jsem okolo poledne za pěkného počasí vyrážel na kolo. Pak už se ochladilo a napadl sníh což se dalo také využít. Když byl čas a počasí přálo, tak jsem šel lyžovat. Jen sem si musel koupit nové hůlky. A v mé délce se asi dělají už jen drahé uhlíkové :-(. Se zbytek lyžařské výbavy to však byla bída. Navíc v mém městě, kolébce lyžování, je údržba lyžařských tratí rok od roku horší. V zimě jsem také začal chodit do sauny a to pravidelně a celkem si to oblíbil. Všechno by se to dalo nazvat takovou lehkou zimní přípravou.

Cyklistika 2012

Na jaře roku 2012 jsem se ven na kolo moc nehnal. Nebyl jsem příliš otužilí ani jsem do chladného počasí neměl oblečení. Na kolo jsem tak vyrazil až v březnu vždy okolo poledne, když bylo pěkné teplé počasí.

Postupně jsem začal trénovat a pak jezdit na kole i do práce. A trénovat i po práci.

Na první závod v sezóně jsem nespěchal, protože jsem stejně neměl moc natrénováno. První závod jsem absolvoval v květnu počasí bylo klidné, ale dost chladné asi 9 stupňů a zataženo. Jednalo se o silniční časovku ze seriálu JCL .

JCL se mě zalíbila, neboť všechny závody z tohoto seriálu jsou v mém okolí, navíc jsou to časovky, tedy krátké závody. Probíhají ve všední dny a tak na ně jezdím na kole rovnou z práce. Na rozdíl od bajkových závodů, tak víkend mam volný. MTB půl maratony mě sice baví víc, ale trvají déle, což jsem i na jednu stranu rád, ale zase na ně kvůli náročnosti musím jet autem. Navíc jsou o víkendu, tak zabiju závodem půlku víkendu.

V blízkém okolo jsem si oblíbil obzvlášť jeden rybník, a tak jsem začal chodit plavat. Rovnou jsem si pořídil plavecké brýle a začal chodit pravidelně. Nakonec jsem tam byl pořád, když bylo pěkně. Ke kolu je to perfektní doplněk. Navíc není dobré pořád jezdit na kole, ale dát nohám volna aby mohly zregenerovat. Takže místo tréningu na kole v hicu, kdy se člověk potí až to z něho teče, jsem si zajel po práci k rybníku se svlažit a relaxovat, takový den jsem najel jen 30km. Celkově jsem u vody trávil velmi hodně času a běžně jsem naplaval 2 hodiny.

Jednou jsem si dal trasu mezi dvěma rybníky kde jsem si zaplaval a a pak jel dal, celkem ten den jsem najel 65km.

Sezonu jsem ukončil opět závodem v Bělé pod Bezdězem a Novopackým 1/2 Maratonem trasa 51km Vzhledem k dobrému počasí, jsem si ještě zajel dva závody na konci září.

V Listopadu jsem ještě využil šance koupit silniční kolo z druhé ruky, které se vyhovovalo mým požadavků, bylo za dobrou cenu a hlavně velikost na mě, takže jsem neváhal a koupil
Canyon Roadlite AL 6

V listopadu jsem na něm ještě stihl najet ještě 600km.

Články na podobné téma

Jak jsem vybíral cyklistický dres
Interaktivní mapy tras závodů Jičínské cykloligy
Jak trénovat a regenerovat
Jak se má sportovec správně stravovat
Moje cyklistická sezóna 2013
Silniční kolo Canyon Roadlite AL 6

Horské kolo Duratec Torain C1 29inch

Odběr novinek

Pokud máte zájem dostávat příležitostně na email novinky.
Můžete se vyplněním emailu registrovat k odběru novinek.


+