Akvarijní osvětlení

19. prosince 2008

Lang: cs

Osvětlení je jeden ze základů úspěšné akvaristiky. Neobejdou se bez něj ani akvária bez rostlin natož pak s nimi. Bez vhodného osvětlení se nedají pěstovat akvarijní rostliny. Zajistit osvětlení se dá mnoha způsoby, v našich zemských šířkách je však jedinou možností osvětlení umělé. Je potřeba zvolit dostatečný výkon osvětlení, provizorní osvětlení ho vetšinou nemají, ale zase není nutné to s výkonem osvětlení přehánět, pokud se nevěnujeme rostlinným akváriím. Svítit je potřeba aspoň 10(8)hodin denně. Během letního období obzvláště u akvárií u oken je pak dobré snížit dávku osvětlení.

Mnou popisované osvětlení není nijak závislé na akváriu není ani spojeno s krycím sklem a je lehké.

osvetleni pro akvarium

materiál:

 • hliníkový nebo pozinkovaný plech
 • plast na bočnice silný aspoň 5mm
 • zářivka(y)
 • tlumivka(y)
 • startér(y)
 • vypínač(e)
 • zástrčka
 • kabel a dráty
 • šrouby a matky např M3
 • nějaké drobnosti
 • samozřejmě nářadí

Velikost osvětlení je třeba volit podle velikosti osvětlovacích trubic a mělo by být o něco menší než akvárium, aby z něj nepadalo.

Po finálním návrhu rozměru osvětlení, nejprve vyrobíme bočnice z plastu. Přední a zadní zkosení není jen estetické, ale hlavně umožňuje lepší manipulaci s osvětlením ve stísněných prostorách.

Hliníkový/pozinkovaný plech umožňuje zpětný odraz světla do akvária, zároveň je lehký a jeho vytvarování zajišťuje pevnost krytu. Vystřihneme obdélník plechu s dostatečným přesahem na předních stranách, (ten se ohne dovnitř) a bocích (ten se ohne a přidělá k bočnicím). Na plech narýsujeme místa ohybu. Plech je potřeba ohýbat za pomoci nějakých dřevěných tyčí, jinak nedosáhneme kvalitního požadovaného tvaru, pokud se nám to podaří vůbec ohnout tam kde chcete. Boční okraje je potřena nastřihnout a ohnout do pravého úhle a pak budou přidělány na bočnice. Přední a zadní ohyb zajišťuje zpevnění osvětlení a zároveň ukryje ostrou hranu. Ohyb, který je vzadu vespod osvětlení zajišťuje lepší stabilitu na akváriu (ještě by šlo na konci ohnout dolu, pak by to zabraňovalo sesunutí osvětlení z akvária).

Po naohýbání plechu (nemusí držet dokonale výsledný tvar) k němu přiložíme z vnější strany bočnice a postupně vrtáváme díry a sešroubováváme oba díly dohromady. Každou jednu ohnutou plochu přidělaná na dané straně dvěma šrouby, tím zajistíme kvalitní pevné stálé spojení. Tlumivky rovnoměrně rozmístíme na zadní straně, díky tomu nám nebude dělat problém zvedaní osvětlení za přední část.

V přední části rozmístíme zářivky, které jsou přidělané za pomoci bindrpásek na přilepovací držáky (také by se daly vyvrtat díry do krytu a těmi pak protáhnou bindrpásky). Startéry umisťuji mezi zářivky a tlumivky. Po stranách a v rozích osvětlení vedeme kabely.

Na stranu bočnice umístíme vypínač nejlépe do krabičky, která je odolná aspoň proti pokropení. Použitím více vypínačů zajistíme možnost regulace intenzity světla. S oblibou používám vypínače s doutnavkou. Zemnící kabel, také zapojíme, aby osvětlení splňovalo aspoň částečné bezpečnostní standarty. Připájíme ho na očko, které vložíme pod šroub a tím bude zemnící vodič spojeno s kovovým krytem.

Na plastové bočnice je dobré zevnitř nalepit nějakou fólii, která odráží světlo, ale není to nutností.

Na závěr doporučuji osvětlení zvenčí polepit omyvatelnou tapetou.

Pod takovýmto osvětlením úspěšně pěstuji Kryptokoryny červé a katolisté, hnědovku křídlatou, anubias barteri a Jávky mech

PS:U akvárií samostatně stojících, na bočnici osvětlení přidělávám prodlužku s vypínačem, kde ale vypínač ovládá osvětlení.

Dále jako jednoduché osvětlení pak používám: obrácený plastový květináč, který má ve dně díru a v ní objímku na žárovku, zapojení to elektřiny zajišťuje běžný přívodní kabel s vypínačem. Výroba je rychlá a celkem levná, osvětlení je také úsporné na místo, avšak aby bylo úsporné na elektřinu, chtělo by to použít "úspornou žárovku" správně řečeno kompaktní zářivku. Takové osvětlení používám na dvě 30L akvária, stačí 25 W žárovka.
Samozřejmě, že se vyplatí udělat osvětlení se zářivkovými trubicemi, protože jsou levnější než zářivky, jsou úspornější než žárovky a rovnoměrněji se jimi dá osvětlit akvárium. Zářivky jsou také výhodnější než "úsporné žárovky", protože při daném výkonu jsou levnější a hlavně mají delší životnost.

PS:Nekupujte úsporné žárovky, kupujte zářivky jsou ještě úspornější!

Pod tímto osvětlením mě úspěšně roste například Kryptokoryna červená a kadeřavá a Jávký mech, který rád výhodně odprodám.

Články na podobné téma

Jak pěstovat akvarijní rostliny
Akvaristický vzduchovací motorek
Vnitřní vzduchem poháněný pěnový filtr do akvária
Akvaristika
Anubis zakrslý
Čichavec Zlatý
Hnědovka Křidlatá
Jávský mech
Jeskyňka do akvária
Kančík Zelenooký
Karas Zlatý
Kryptokoryna červená
Kryptokoryna Kalatkolistá
Růžkatec ponořený

Odběr novinek

Pokud máte zájem dostávat příležitostně na email novinky.
Můžete se vyplněním emailu registrovat k odběru novinek.


+