Spottester/cyklocomputer Polar cs 200

2. dubna 2013

Lang: cs

aneb neuznaná reklamace

Pořídil jsem si cyklocomputer kombinovaný se sport-testerem Polar CS 200. S funkcemi zařízení jsem spokojen. Problém je však s kvalitou zařízení. Po nějaké době mě začalo neustále zlobit tlačítko, po tom co jsem zmokl za silného deště. Dokonce jsem na přesnou dobu narazil v tréningovém deníku. Bylo to po 18 dnech, kdy se objevil prvně problém! A od té doby cyklocomputer na pravé tlačítko špatně reaguje nebo za vlhka vůbec. Nicméně problém nebyl tak závažný, aby se sporttesterem nedalo ještě jezdil, čekal jsem tedy na konec sezony, že pak zařízení odešlu na reklamaci. Mezitím se jsem však zpozoroval další problém a to na displeji, v pravém horním rohu se objevila čím dál větší černá skvrna. Displej nebyl prasklý, ale v levém horním roku musel začít vytékat. Ani to zatím nevadilo, tak jsem s tím ještě jezdil.

polar cs 200 kryt

Jelikož jsem i celý podzim jezdil na kole a ani nebyl čas, zařízení jsem odeslal na reklamaci až na Nový rok.

K mému překvapení mě však reklamace nebyla uznána z důvodu, nárazu zařízení ...... Přes nepořádek o tom v jakém stavu je moje reklamace a nefunkční email servisního střediska firmy HSH, jsem se nakonec dozvěděl, že displej je neopravitelný respektive cena by byla vyšší něž nové zařízeni 3000Kč :D ;-(. A tlačítko by opravili za 450Kč. A ještě jsem dostal výtku, že závada displeje by se neobjevila po takové tobě. Po jaké? A v létě se přece jezdí a ne aby se vyřizovala měsíc reklamace!
Samozřejmě se zařízením jsem zacházel v dobře a na pohled i bylo v pořádku, jinak bych si ho ani nedovolil reklamovat.
V první řadě mě překvapilo neuznání reklamace. Pak cena opravy tlačítka. Později jsem dostal informaci, že by tlačítko opravili "adjustací". Ano použili cizí termín, asi aby působili jako opravdoví odborníci jak je teď v módě. Neopravitelnost displeje mě přišla hnedka podezřelá, oprava displeje nebývá žádný problém, i když záleží na zařízení. A to že by to stálo více než nové zařízení, je absolutně nesmysl! Protože jako obyčejnější zákazník, když si koupím, nižší model stejného computeru tedy: Polar CS100, který je stejný jako Polar CS200, jen má softwarově omezené funkce, tak získám totožný displej a přitom za menší cenu ;-) (Aktuální cena k březnu 2013 cca 2000Kč). Navíc v ceně nového zařízení je i další příslušenství, které také něco stojí. Jinak samozřejmě, že výrobce má displej skoro zadarmo a je potřeba zaplatit hlavně práci technika.

Přes moje výtky a nesouhlas s neuznáním reklamace mě nakonec bez dalších odpovědí zařízení poslali zpět.

Došlo tedy na to, že levnější bude si displej a tlačítko opravit sám nebo si rovnou koupit nové nebo použité zařízení nebo koupit levnější model Polar CS 100 a z jeho součástek opravit Polar CS 200, který je hardwarově určitě 100% stejný jen je v něm naschvál ochuzeny software.

polar cs 200 zarizeni

Když se mě zařízení vrátilo provedl jsem rozborku. Při podrobném zkoumaní bylo vidět, ze zařízení je povrchově 100% v pořádku, ani kryt na displej není poškrábaný. Zařízení má naštěstí sroubky, takže jde bez problému rozdělat. Po rozborce zařízení se ukázalo, že tlačítko je fyzicky v pořádku, ale i tak nefunguje pořádně. Po prohlédnutí plošného spoje zařízení bylo jasně vidět, že v zařízení byla voda. Ve skutečnosti tedy zařízení není dobře utěsněno, problém bude u piezo reproduktoru, pod kterým je dírka. Je to sice zespodu, ale i odspodu při jízdě na kole stříká voda.
Zarážející byl však stav displeje. Displej byl černý nejen na jednom kraji ale i na druhém a na obou stranách v mnohem větším rozsahu. Obě místa byly v horším stavu než se na první pohled zdálo, protože až po sundání krytu byl viděl celý displej. Po detailním prozkoumání se ukázalo, že displej opravdu není prasklý a že vytéká asi někde po stranách. Po prohlídce jak jednotlivé častí na sebe doléhají, se ukázalo, že kryt se dotýká displeje a vhledem k tomu jak se computer nandává a sundává z držáku, tak přes kryt zařízení se přenáší na displej kroutivé síly a tlak. Konkrétně na okraj displeje a okraj se tak naruší a poškodí. Otázka čím byla způsobena závada displeje, je tedy jasná: špatná konstrukce zařízení Polar CS 200 a v kombinaci s tím jak se má zařízení používat, časem displej přijde k újmě a začne vytékat a nakonec zčerná.
Vlastně se ani není čemu divit, s připevněním jako je toto jsem se zatím nesetkal, a bylo mě i proti srsti, takto zařízeni sundavat a nandavat. Nakonec se ukázalo, že můj pocit byl oprávněný. Polar udělal špatný návrh konstrukce zařízení, nedomyslel důsledky a protože dnes se nová zařízení nedostatečně testují a rovnou posílají na trh, (všechno v rámci šetření a vyšších zisků), je možný vznik tohoto šmejdu Polaru CS 200 (potažno Polar CS 100).
Taky se ukázalo, že oprava displeje by byla absolutní hračka!. Jednoduší výměnu displeje jsem ještě neviděl. Zvládlo by to i osmileté dítě, které umí stavět z Lega. Prostě by stačilo vloží na dané místo nový displej, není třeba pájet, šroubovat ani, tam není plochý propojovací kablík, pouze aretační dírky a kontakt na dotyk.

polar cs 200 plošný spoj

Řešení je pak jediné jak předejít výše zmíněným problémům a jsou jednoduché:

  • Zalepit např silikonem dírku pod piezem.
  • Nesundávat cyklocomputeru/sporttesteru Polar CS 200 (CS 100) z držáku na kola!!!
Jen pak cyklista nebude moct využít bez sundání cyklocomputeru pohodlí přepisu údajů v teple domova, sundat computer když zanechává kolo na veřejném prostranství a zabránit tak krádeži computeru a hlavně nebude moct využít komfortu automatického přehraní dat do počítače!!

Pro ty lidi, u kterým se problém už objevil, tak řešení opravy mají naznačené. Ale POZOR tato oprava je sice pro kutila hračka, ale dneska stejně jako výměna baterky je oprava povolena pouze "odborníkům" v oficiálním servise. Jinak přijdete o záruku, i když ta je stejně houby platná :O.

Polar je tak pro mě další neseriozní firma, ať už schválně nebo vinou servisní firmy HSH, která působí i neseriózně. Ale nedělám si ani iluze o dalších "značkových" značkách. Takovéto zkušenosti utvrzují ty co přemýšlí o koupi sport-tester např v supermarketech, reklamace tam jsou bez problému a cenově je to nesrovnatelné, takže jediný problém je, že člověk dopředu pořádně nezná funkce zařízení.
Ale např po koupi zdroje, který jsme šli koupit na doporučení (do Lidlu) a je kvalitní navíc za dobrou cenu, tak bych se už ani já nebál tam koupit sport-tester, i když lépe opět na doporučení. Ostatně vzhledem ke zkušenostem s Polarem, o tom celkem uvažuji i já pokud by někde měli i sport-tester kombinovaný s cyklocomputerem.

A nejsem sám kdo má problémy s kvalitou lepé řečeno nekvalitou sporttesteru od Polaru a jejich reklamací.

Další zkušenosti s Polarem

Jelikož mě moje čidla rychlosti přestala spolehlivě fungovat a to z důvodu slabé baterky, rozhodl jsem se ho rozebrat a vyměnit baterku. Bohužel mě ujela ruka a prořízl jsem i vlastní čidlo. Takže jsem se rozhodl pořídit další čidla a to z druhé ruky.

Nakonec jsem pořídil celou sadu stejného zařízení tedy Polar CS200, kromě několika čidel rychlosti jsem v sadě koupil i čidlo kadence, které bude hodit na bajk, neb jsem u bajku jsem ho ztratil při závodě a mám tak i záložní computer, který předpokládám se bude určitě jednou hodit.

Při prvním pohledu na displej computeru bylo vidět a vadu pomalu vytékajícího displeje, takže se to netýká jen mě. Takže teď mám potvrzené, že je to vada výrobku.

Co se týče mého hodnocení kvality čidel, nemůžu být pozitivní. Problém je jak už u mě bývá spojen s velikostí, ANO velikostí! Na mých kolech s velkým rámem je čidlo umístěno daleko od komputeru. Stačí computer sundat z držáku a přiblížit k čidlu a hned to začne fungovat, ale v reálu je to nepoužitelné. Typické chování je že při nízkých rychlostech např. v kopcích computer ztrácí signál kdežto na rovinkách to funguje.

Čidlo rychlosti a kadence se prodává za částku blížící cca 700Kč přitom nová baterie stojí pouze cca 20kč. Takže rozdělaní čidla je jasná volba nejlevnějšího řešení. Musí se však opatrně a by si člověk při tom nezničil elektroniku navíc ve starší verzi čidel jsou součástky vetší a víc překáží, tak se musí ještě opatrněji.

polar-cidlo-rychlosti-stara-verze polar-cidlo-rychlosti-nova-verze

Dle návodu k zařízení je nabízena výměnu čidla za nové. Jedná se však o zpoplatněnou výměnu, která vůbec výhodná. Záleží na nabízené ceně prodejce, někde za to dokonce chtě jí více než jinde stoji nové čidlo. Nakonec jsem našel jednu možnost, kde skutečně výměna je za cenu nižší než nová, ale rozdíl je tak malý, že vzhledem k poštovnému a tam a zpět se to nevyplatí :O. Ale co se vyplatí je výměna baterie, kterou někdo nabízí i oficiálně a to vyjde skutečně levněji.

Ještě se snažím získat nějaké další informace o jiných výrobcích zařízení, které kombinuje sport-tester a cyklocomputerem. Zatím co vím, tak je že: Sigma také nemá žádné dobré reference, počínaje už způsobem přidělaní čidla dle návodu, které každý zavrhuje, protože nevydrží. Garmin, také žádný zázrak. Ale co mě zaujalo je , že čidlo rychlosti i kadence je spojeno v jedno zařízení, které se šikovně umisťuje na zadní stavbu kola a baterie v čidle je prý vyměnitelná i pro běžného uživatele.

Technické parametry

Baterie v computeru CR2032, v hrudní senzor CR2025

Polar a GNU/Linux

Bídnou kvalitu Polaru potvrzuje i to, že Polar neumí udělat komunikační SW pro Linux. Software od Polaru nic zásadního nedělá. Program nahraje zvuk a pak data nahraje na Internet. V Linuxu se dá spustit pod WINE, ale program se po nahraní zastaví na 99%, protože program potřebuje knihovnu z Internet Exploreru. Nicméně knihovna Internet Exploreru se dá doinstalovat a tím software od Polaru zprovoznit.

Oprava ochranné gumu tlačítek

Při jízdě na horském kole se často stane, že je potřeba zásah do pohonu kola. A ruka se tak často zašpiní o řetěz. Tlačítka na spottesteru Polar jsou chráněna gumou a tato guma nemá ráda chemikálie. Proto se tato guma časem vydrolila a byl jsem nucem přistoupit k opravě.

polar cs 200 buttons

Články na podobné téma

Recenze bezdrátových sluchátek QCY T1C a O2 pods
Akční kamera Eken H9R
Upgrade zastřihovače vousů a vlasů WAHL StylePro 09639
How disassemble camera Nikon Coolpix S3300
Univerzální přistroj pro měření součástek
Zesilovač LUXMAN L-410
Rozborka zastřihovače vlasů WAHL StylePro 09639-016
Rozborka holícího strojku Philips QC 5040
Rozborka holícího strojku Philips 5000 series
Zdroj do auta pro Neo FreeRunner
Speciální USB redukce pro FreeRunner
Zesilovač
elektronky

Odběr novinek

Pokud máte zájem dostávat příležitostně na email novinky.
Můžete se vyplněním emailu registrovat k odběru novinek.


+