Změna licencování VMware

29. ledna 2024

Lang: cs en de es

V roce 2023 proběhla akvizice společnosti Broadcom a firmy VMware. Následně se změnila pravidla pro licencování produktů vmware. Pro konečné zákazníky tato změna znamená zdražení a zároveň taková rychlá a výrazná změna je nečekaný problém.

Co s mění? Firmám co poskytovateli support a licence se vypověděli smlouvy ke konci dubna 2024. Nově nebude možné koupit trvalé licence. Kdo bude chtít novou licenci musí přejít na licencování formou předplatného. Krom změny ceny se mění i způsob naceňování. Například významná změna z pohledu ceny je, že se bude za každé jádro CPU a minimálně 16 na CPU. Ve všech směrech to znamená zdražení.

VMware je proprietární řešení, což znamená, že vše má pod kontrolou jedna firma: vývoj, zdrojový kód a licence. V důsledku toho zákazník je v područí dodavatele a nemá možnost volby. Jediné řešení je migrovat infrastrukturu na jiné řešení a zajistit školení svoje lidi.

Další velké riziko je cloudové řešení a licence formou předplatného. V případě proprietárního řešení a trvalé licence jste měli možnost provozovat řešení dál i když firma skončila. Nebo pokud vám změny nevyhovovali, měli jste možnost nechat produkt či řešení provozovat na starém řešení a nechat to dožít. Pokud máte cloudové řešení a řešení formou předplatného znamená, že jste nuceni k upgradům a akceptaci nových podmínek včetně ceny. V případě krachu vývojářské firmy nebo jen zrušení produktu přestane fungovat služba na kterou jste se spoléhaly. Viz například ovladatelné žárovky, které vyžadovali cloud a nyní není možnost je ovládat.
Nemalý šok pak nastává i při změně licenční politiky jak předvedlo VMware nyní po akvizici s firmou Broadcomem.

Nyní je tedy ideální čas, aby se uživatelé zamysleli! Protože je du možnost migrovat na řešení Proxmox, které staví na opensource kernelu Linux a virtualizaci KVM a LXC kontejnerech. Proxmox je opensource řešení a díky tomu vám nehrozí, že pokud se váš dodavatel rozhodne ke změně, že nemáte jinou volbu než se nové situaci podřídit. U řešení Proxmox máte možnost si najít jiného dodavatel nebo si spravovat řešení sami. Také nehrozí, že pokud se vývoj zastaví, tak nikdo nemůže, ve vývoji daného produktu pokračovat.

proxmox

Proč přejít z VMware na Proxmox

Přechod z VMware na Proxmox může být výhodný z několika důvodů:

  • Otevřený zdrojový kód: Proxmox je open-source platforma, což znamená, že máte přístup k jejímu zdrojovému kódu. Otevřený zdrojový umožňuje nezávislost na dodavateli a jistotu, že řešení nezmizí.
  • Nízké náklady: Proxmox je zdarma k použití, což může být přitažlivé pro organizace s omezeným rozpočtem nebo pro firmy, které si umí support zajistit sami. Na rozdíl od toho, VMware vyžaduje placené licence.
  • Kompletní řešení: Proxmox kombinuje virtualizaci (KVM pro virtualizaci strojů) s otevřeným úložištěm (ZFS). To může být vhodné pro organizace hledající kompletní řešení virtualizace a úložiště.
  • Snadná integrace: Proxmox nabízí jednoduchou integraci s mnoha otevřenými standardy a protokoly. To může ulehčit integraci s dalšími nástroji a systémy.
  • Výborná podpora: Proxmox také silnou komunitu, díky tomu můžete najít podporu na fórech a diskusních skupinách nebo zaplatit či firmu IT specialistu na správu serveru.
  • Rozšiřitelnost: Díky otevřené architektuře a možnosti přizpůsobení je Proxmox vhodnější pro specifické potřeby nebo pokročilé konfigurace.
  • Zálohování: Proxmox umožňuje nastavit automatické přírůstkové zálohování a díky nástroji Proxmox backup server je konfigurace zálohování jednoduchá.
  • Výborný výkon: v moha případech Proxmox poskytuje lepší výkon než VMware.

Výkon

Při provozu VPS v prostředí Proxmox, obzvlášť pokud na VPS je instalováván OS Linuxem, dostanete lepší výkon. Kontrastně VPS s linuxem dosahuje lepších výsledků v oblasti IO diskových operací za použití Proxmox s KVM než při provozu ve VMware.
Konfiguraci Proxmox a použité technologie lze optimalizovat a podle toho opět dosáhnout lepšího výkonu. Celou vizualizační platformu, lze navrhnout na míru a tím optimalizovat výkon.

Migrace

Způsobů jak migrovat vaše servery z VMware na Proxmox je víc. Také záleží jestli ve VMware provozujete kontejnery nebo plnohodnotné VPS.

V případě VPS je jeden z nejjednodušších postupů server vypnout exportovat disk a ten naimportovat do prostředí Proxmox. Podobně jako je možné importovat VPS s Windows .

Pro tyto změny budete potřebovat jeden stroj, kde poběží ještě původni VMware a stroj na kterém již nově poběží Proxmox a sítové úložiště pro předaní exportovaných disků.

Analýza

Protože je každá organizace jedinečná měla by zvážit své konkrétní potřeby a požadavky a podle toho navrhnout svoji infrastrukturu a promyslet plán migrace. Hlavně připravit plán exportu VPS z prostředí VMware a import do prostředí Proxmox.

Závěr

Chcete-li vyřešit změny ohledně licencován VMware a mít vetší jistotu, migrujte na Proxmox! Zároveň si tak zajistíte i lepší výkon.

Chcete-li pomoci s instalací a provozem Proxmox VE a migraci VPS neváhejte mě kontaktovat

Další zdroje

Root.cz: Broadcom ukončil prodej trvalých licencí VMware
VMware: End Of Availability of Perpetual Licensing and SaaS Services

Články na podobné téma

Provoz Microsoft SQL serveru na Linuxu
Zálohování: Proxmox backup server
Linux jako router a firewall
Jak náhrát docker image do Docker Registry
Linux: Logical Volume Management
Linuxový softwarový RAID
Provoz webové aplikace za proxy
Migrace mail schránek
Docker multistage build
Zálohování dat zapnutím počítače
Podman
Import Windows do virtualizace Proxmox
Docker a PHP mail
Virtualizace Proxmox
Docker a Cron
Lenovo ThinkPad X1 Carbon: zprovoznění LTE modemu EM7544
Yocto Project: Build vlastního operačního sytému pro embedded zařízení
Příprava linuxového serveru pro běh webové aplikace v jazyce Python
Jak řešit špatný výkon sdílených souborů u Dockeru
Jak začít správně používat Docker
Instalace Linuxu na dedikovaný server HPE ProLiant DL320e
Jak provést zátěžový test webové aplikace
Proč používat filesystém JFS
Jak bootovat z 4TB disku s GTP pomocí UEFI
Jak nainstalovat operační systém Mageia Linux bez DVD mechaniky
Souborový systém Btrfs
Raspberry PI
Jak zprovoznit vzdálené přehrávání přes síť na televizi s DLNA
Upgrade Mandriva Linuxu za běhu
Poznámky ke GNU/Linux
WINE - spouštíme programy pro Windous pod Linuxem
Operační systém GNU/Linux

Odběr novinek

Pokud máte zájem dostávat příležitostně na email novinky.
Můžete se vyplněním emailu registrovat k odběru novinek.


+