Zálohování dat

11. dubna 2017

Počítače jsou běžnou součástí osobního i pracovního života. Při práci na počítači uživatel vytváří data ve formě jedniček a nul. Data ukládá na disk ve formě souborů a více se o nic nestará. <br> Jedná se však o soubory, které daly uživateli mnoho práce, často je tvořil mnoho hodin a nikde jinde nejsou k dispozici. Když pak operační systém Windows zkolabuje, při cestování upadne externí disk a rozbije se nebo uživatel nechtěně data smaže, je veškerá zdlouhavá práce pryč. Aby jste o svoji práci nepřišli je potřeba zálohovat! Jak zálohovat? Jaké jsou možnosti zálohování se dozvíte v tomto článku.

Aktuální stav zálohování

Z pohledu zálohování se dají rozdělit počítačoví uživatelé do třech skupin:

  1. Nezálohují
  2. Zálohují
  3. Jsou schopni obnovit data ze záloh
Kontrola možnosti obnovy dat je potřeba proto, aby snaha obnovit data nedopadla jako v případě firmy GitLab, které selhaly všechny způsoby zálohování.

data

Jak zálohovat

Laickému uživateli obvykle stačí mít vyhrazený například jeden disk, který používá výhradně k zálohování. Na tento disk jednou za čas ručně nakopíruje soubory, o které nechce přijít.

Pro kvalitní zálohování a zefektivnění práce je však lepší použít nějaký nástroj. Například Program

Rsync

, který slouží k synchronizaci dat. Pomocí něho se dá jednoduše vyřešit automatické kopírování. Odpadne tak ruční práce a nemůže se vám stát, že byste na nějaký soubor zapomněli. Zároveň je program rychlý, protože kopíruje pouze změněné soubory.

Pokročilejší volbou jsou nástroje, které drží i historii záloh, například rdiff-backup.
Nebo je možno použít nástroje, které zálohy ukládají na server. Díky takovému řešení jsou data oddělena i fyzicky a zálohy jsou pak odděleny od veškerých problémů na pracovním počítači.

Díky nejmodernějším file-systémům, jako je například BTRFS, jde zálohování posunout ještě dále. Je možné zálohy provádět velmi často - během mžiku.
Je možné BTRFS zkombinovat s programem rsync nebo jiným nástrojem.
Mou oblíbenou volbou je BTRFS používat k automatickému provedení zálohy kompletního počítače při jeho spuštění. Díky použití BTRFS mám veškerou historii mojí tvorby z každého dne a je lehce dostupná.

V případě Windows je výhodné data ukládat na síťovém disku, který je na serveru v lokální síti, a zálohování zajistit na serveru. Vyřeší se tak dvě mouchy jednou ranou, jak uložení a vzdálený přístup k datům, tak jejich zálohování.

Možností jak zálohovat je mnoho a záleží na konkrétních potřebách a zařízeních. Proto je vždy potřeba volit řešení na míru.

Video jak na zálohovaní

V tomto videologu se dozvíte základní věci ohledně zálohování dat:

  • co je to zálohování
  • rozdělení podle způsobu zálohování
  • software pro zálohování
  • kontrola funkčnosti zálohování

Více videí s informacemi nejen o počítačích na youtube kanále.

Články na podobné téma

Jak propojit počítač s mobilní telefonem, na kterém je Android
Embedded World 2016
Banana Pi R1 case
Počítač s deskou MSI B85-G43 a procesorem Intel Xeon E3 1226
Jednodeskový ARM počítač Banana PI R1
Jak použit SSD disk a TRIM
VDSL internet a modem Comtrend VR-3026e
Použití TouchBooku v praxi
Compal FL90 a GNU/Linux
Moje počítače
ThinkPad 600 a GNU/Linuxem
Výměna chladiče na čipsetu
Počítačová bedna Thermaltake Matrix VD2000BNS
Rozebraný počítačový disk
WIFI
Digitální fotoaparát HP photosmart 735