MENU

Arduino IDE a ARM CPU

6. Leden 2016

Mikroprocesory Atmel rady AVR nebo jiné 8bitové procesory například PIC jsou dobře známé, obzvláště v řadách kutilů. Postupně se však přechází na modernější a výkonnější mikroprocesory často s jádrem ARM.

Procesory ARM vyrábějí různé firmy. Jedná o SoC (system on chip), kde jádro mikroprocesoru je vyráběno na základě licence od firmy ARM Holdings. Každá firma pak vyrábí několik řad procesorů s různou verzí ARM jádra. Na jednom čipu kromě CPU jsou ještě další periferie. U těch nejmodernějších čipů to může být i grafický procesor, na takových čipech obvykle běží celý operační systém - GNU/Linux.

Jako výkonnější náhrada za ATmega328 bohatě stačí ty nejslabší procesory s jádrem ARM.

Dobrou volbou jsou například mikroprocesory od firmy STMicroelectronics.

Vývojová deska s mikroprocesorem STM32F103C8T6:
ARM STM32F103C8T6

Díky velkému výběru procesorů s jádrem ARM, lze dle potřeby vybírat vhodné typy, ať už jsou kritéria cena, výkon nebo nízká spotřeba.

Vývojová deska s výkonnějším mikroprocesorem a více výstupy ARM STM32F103ZET6:
ARM STM32F103ZET6

Programy do mikroprocesory se často píší v Jazyce C. Program se následně musí zkompilovat kompilátorem. Mezi kompilátory se za standart dá považovat špičkový svobodný kompilátor GNU GCC. K nahrání programu do mikroprocesoru slouží zařízení nazývané programátor. Programátor:
ST LINK V2.jpg

Arduino

Nejjednodušší cestou jak začít s mikroprocesory ARM bude zvolit nějakou vhodnou vývojovou desku a programovat ji ve stylu Arduina. Tedy v jazyce C s využitím knihovny Wiring a do procesoru program nahrávat po sériové lince - tuto funkci zajišťuje bootloader, který již musí být nahraný v mikroprocesoru.

Vývojové prostředí

Pro ty kdo nechtějí nic kompilovat je již vše připraveno. Lze použít standardní Arduino IDE (1.6.5) a podporu pro ARM doinstalovat.
V Arduino IDE v boards manager je potřeba nainstalovat položku Arduino SAM Board, která obsahuje podporu pro 32-bit procesory ARM s jádrem CORTEX-M3. (Primárně to je pro Arduino due - obsahuje potřebný kompilator)

arm-arduino-boards-manager-screen.png

Dále je potřeba stáhnout soubory pro STM32 a rozbalený archív nahrát do adresáře hardware v adresáři Arduina IDE.

Pak už stačí jen v Arduino IDE vybrat příslušnou desku/procesor, který používáte.

screen arm arduino

Hello Word

Pro první vyzkoušení jsem použil vývojovou desk,u na které je procesorem ARM STM32F103C8T6, v kterém již byl nahrán bootloader.

Vodiče z USB-UART převodníku se připojují na piny RX1 a TX1. Po resetu se spustí zavaděč, který donekonečna čeká na nahrání programu. Po naprogramování se rovnou spouští program. Pokud se má po resetu spouštěl program a né zavaděč, je potřeba rozpojit propojky mezi BT0-3V3 a BT1-GND. Propojka na JP4-GND zůstává.

Rozblikat diodu je pak pro zkušeného vývojáře jednoduché:
ARM STM32F103C8T6 connected

Podrobnější dokumentace Arduino STM32.

Další články o programování:

Digispark
ARM Arduino
Wireless low power Arduino
How to make wireless low power Arduino
Zobrazení map na webové stránce
Vývoj bezdrátových zařízení s IQRF
Prestashop - programování eshopů
Programovaní pro mobilní telefon
Comparison IQRF vs Wireless Arduino
ESP8266 IoT přichází
WiFi čidlo teploty
Roulette
Výběr hostingu
Flattr thisOvěřit CSS!

kontakt na autora článku:
email:mail (uzenáč) josefjebavy.cz