MENU

Výběr hostingu

Sice se vetšinou pohybuji na serverech, ale když výjimečně uvažuji od koho by se měl zvolit web a mail hosting, i já si kladu nelehkou otázku: Který je ten nejlepší?

Průběžně jsem se setkal s různými hostingy počínaje free hostingy jako bylo wz.cz a sweb. Postupně jak se zvyšovali nároky, tak se zvyšovaly i možnosti a kvalita nabízených služeb. Některé hostigy často zanikaly jak jim ujížděl vlak a nové průběžně opět vznikly.

motherboard.jpg

Hostingy

Obecně vzato se pod názvem web hosting skrývá více služeb. A to tyto:

K mail hostingu bývá dneska i zvykem webové rozhraní. Správa DNS záznamů bývá taktéž uživatelsky přístupná přes webové rozhraní. Data na web hosting se obvykle nahrávají pomocí protokolu FTP.

V letech 2010-2014 byl hodně populární wedos. Na tu dobu měl dobré web rozhraní s možností upravovat kde co a i DNS záznamy nastavit dle libosti. Navíc nabízí zajímavou službu wedos disk.

Zajímavou nabídku nabízí i Savana, která web hostingy provozuje na vyhrazených VPS a umožňuje i menší úpravy konfigurace . Navíc umožňuje i SSH přistup.

Jednou z firem, která se trochu znovu zrodila je světhostingu, který nyní po zmodernizovaní nabízených služeb, nabízí web hosting na vyhrazených VPS.

Firem, které nabízejí webhosting je však mnohem více, ostatně se jedná o nejběžnější službu...

Požadavky

Standardními nástroji v oblasti web aplikací je PHP a MySQL databáze. Tento požadavek splňují všechny placené hostingy. Potřeba jsou i různá rozšíření do PHP (knihovny), ale i to je již dneska standart.

Mnohem užší výběr pak mají ti, kteří pro své projekty používají něco jiného než výše zmíněné mainstreemové technologie. Ti kteří vyvíjí webové aplikace v Javě nebo Pythonu, nemají příliš na výběr pří výběru hostingu. Často se musí spokojit s tím co je nebo si hosting radši řeší sami. I díky tomu je PHP a MySQL nejrozšířenější mezi vývojáři a zpětně nejběžnější požadovaná a tím pádem i nabízená služba ...
Komplexnější projekty například i enterprise řešení se pak řeší individuálně často právě v Jave EE nebo Pythonu.

Výkon

Ačkoli reklamy často lákají nabídkami na neomezené a nejrychlejší hostingy, není tomu většinou tak. Ani hosting s SSD diskem není zárukou velkého výkonu. Je potřeba si uvědomit, že všechny levnější hostingy jsou sdílené, a aby tam mohlo běžet paralelně tolik webů za malou cenu, tak je přiškrcen jak web server tak databáze. Konfigurace serveru je proto stěžejní a málo kdy se zákazník dostane k podrobnějším informacím, naštěstí se to postupně mění.
Optimálně nakonfigurovaný server může výkonu pomoci a naopak špatně nakonfigurovaný může aplikaci zabít. V případě Apache a PHP se to pozná brzo, ale v případě databáze to někdy může trvat. V jednom případě jsem se dokonce setkal s tím, že vyhodnocení náročného SQL dotazu umíralo úplně...
Konkrétní úzká hrdla parametrů konfigurace však musí zjistit sám vývojář analýzou a testováním reálné aplikace.

Volba

Pro malý web je více méně jedno u které firmy laik webhosting pořídí. V dlouhodobém horizontu a hlavně pokud web má větší než minimální nároky a vývojář rád vyvíjí efektivně a s projekt se má i na dále posouvat je často dobrou volbou vlastní server, postačuje i virtuální.

Další články o programování:

Digispark
ARM Arduino
Wireless low power Arduino
How to make wireless low power Arduino
Zobrazení map na webové stránce
Vývoj bezdrátových zařízení s IQRF
Prestashop - programování eshopů
Programovaní pro mobilní telefon
Comparison IQRF vs Wireless Arduino
ESP8266 IoT přichází
WiFi čidlo teploty
Roulette
Výběr hostingu
Flattr thisOvěřit CSS!

kontakt na autora článku:
email:mail (uzenáč) josefjebavy.cz