MENU

Upgrade Mandriva Linuxu

Stručný návod jak je možné za chodu upgradovat Mandrivu. Komu se zdá, že je to moc stručný návod, tak radši doporučím upgrade z médií nebo rovnou novou čistou instalaci.

Upgrade trvá déle než instalace. Je dobré mít dobré připojení k netu nebo mít domácí mirror ;-) . Před instalací je dobré si zálohovat ručně upravené konfiguráky systému. Je potřeba mít dostatek místa pro stažení balíčků, konkrétně v adresáří /var. POZOR: Pokud používáte 64bit systém i s 32bit repozitáři, všechny 32 repozitáže mějte vyplé. (Pro hladší průběh můžete odinstalovat i 32bit aplikace)

 1. Přidat zdroje nové verze minimálně tedy: main, contrib a non-free (ke každému je release a update adresář). Případně další používané zdroje od třetích stran jako např PLF nebo cyroň, ale to stačí i později. Všechny je označit jako aktualizační čili update.

 2. Pustit:
  urpmi --update --auto-select
  případně s parametrem --force pak není třeba nic potvrzovat. PS: Parametr --no-install balicky jen stáhne ale neinstaluje.

 3. Nejdříve se upgraduje urpm. Pak se instalátor restartuje a upgraduje se vlastní systém.

 4. Někdy se může stát, že se neupgraduje vše. To se stane pokud SW výbavu systému nějak hackujete. Na to mě dycky stačilo ručně něco odinstalovat a pak příkaz na upgrade pustit znova.

 5. Dobré je upgradovat už i s updaty :-) Nepozapomeňte si pak také přidat PLF :-) Pak u normálních zdrojů (adresáře release) zrušit příznak update.

 6. Nalistovat nové jádro a restart.

 7. Po restartu doporučuji mít aspoň jednou zapnout službu harddrake (je to detekce HW), někdo ji vypíná, aby urychlil start systému.

Co pak zpět instaluji:
32bit:
Wine
32bit programy od třetích stran:
Skype AdobeReader RealPlayer
z plf repozitářů:
ffmpeg mencoder mplayer

Další linuxové články:

Jak používat s Dockerem
ISP Config: web a mail hosting
Instalace Linuxu na dedikovaný server HPE ProLiant DL320e
Ebook: Poznámky správce linuxových serverů
Souborový systém Btrfs
Operační systém GNU/Linux
Jednodeskový ARM počítač Raspberry PI
TouchBooku v praxi
Boot a instalace bez DVD mechaniky
4TB disk GPT a UEFI boot
Action camera Eken H9R
Proč používat filesystém JFS

Kontakt

Pozdrav, dotaz nebo žádost o konzultaci pošlete na můj email:mail@josefjebavy.cz
Flattr thisOvěřit CSS!