Proč používat filesystém JFS

8. září 2018

Když se mě kolega Martin zeptal:
Na blogu pises, ze pouzivas JFS. Mohl bys zhrnout, proc ho pouzivas a jake ma vyhody? JFS nikde nemam, takze me to zajima.

Více o souborových systémech a hlavně o BTRFS na který dělám i školení. se dočtete v článku Filesystém BTRFS.

JFS

Vlastnosti filesystému JFS:

  • žurnálování pro rychlou obnovu dat při pádu systému
  • extendy, díky nímž je umožněna rychlejší práce filesystému, který produkuje efektivní a malé struktury pro mapování souborů;
  • různé velikosti bloků o velikostech 512, 1024, 2048, 4096 bytů; to umožní optimalizovat výkon;
  • organizace adresářů, kde je na výběr mezi malými adresáři (8 položek a méně — jejich obsah je uložen v i-uzlu příslušného adresáře) a velkými (nad 8 položek — obsah tříděný do balancovaného stromu setříděného dle jména, který poskytuje mimořádně rychlý přístup)
  • dynamické alokování i-uzlů; JFS dynamicky alokuje místo pro i-uzly dle potřeby, což uvolňuje prostor, který již není nutné mít obsazený; vše povede k zamezení rezervování fixního místa na disku pro i-uzly v průběhu vytvoření filesystému;
  • podpora řídkých souborů (t.j. soubor, který v jedné či více oblastech nemá přidělená data)
Více info o JFS na wikipedii.

Původně

Zde popisované Informace se zakládají na době, kdy nebyl ještě filesystém EXT4, ale pouze EXT3.
Jakožto většina uživatelů, jsem filesystém na začátku neřešil a tak měl EXT3.

Změna

Co mě však na filesystému EXT3 nejvíce vadilo, byla pomalá kontrola, která se provádí programem fsck. Proto jsem začal zkoumat a i zkoušet další filesystémy. JFS splňovalo moji první potřebu, tedy rychlou kontrolku filesystému a navíc poskytoval další výhody... Například i dneska v roce 2018, se člověk setká s informací o problému vytváření souborů v případě, že se jich vytvoří hodně, čím se narazí na limit počtu inodů. Každý nový soubor, link nebo hardlink totiž potřebuje právě jeden inode. Přitom všechny moderní filesystémy mají již dynamickou alokaci inodů včetně filesystému JFS.

Od roku 2014 však již nasazuji filesystém BTRFS. který poskytuje další výhody.