Import Windows do virtualizace Proxmox

18. října 2021

Virtualizační software Proxmox je velice dobře přizpůsobitelný a použitelný nástroj. Díky tomu můžete velice jednoduše a tedy efektivně pracovat s VPSkami a například je neinstalovat, ale rovnou importovat. Obzvlášť pokud potřebujete instalovat Windows, tak import takové VPSky s Windows vám ušetří extrémní množství času, který by jste strávili klikáním při instalaci. A v tomto článku najdete návod, rychle pomocí importu zprovoznit Windows případně jiné VPSky

Proxmox je postaven na standardních linuxových technologiích, takže pro plnou virtualizaci používá KVM. A právě pomocí této technologie je možno provozovat virtualizované Windows.

Pro import jsou potřeba běžné znalosti z oblasti Linuxu, KVM, Proxmoxu a konzole. Konzoli použijeme, protože to je nejefektivnější způsob správy serverů, umožňuje automatizaci a navíc při práci s velkými soubory nemusíte řešit, na jak rychlé lince je váš pracovní počítač, protože všechny úkony (hlavně stahování dat) provádíte přímo na serveru.

Windows ve virtuálním stroji

První otázka je jestli a proč provozovat Windows ve virtuálním stroji? Bez diskuze, provozovat operační systém Windows ve virtuálním počítači(VPS), je jediná správná volba. Ve stručnosti: méně starostí s HW, ušetříte čas s instalacemi, téměř nulový čas při přesunu serveru na jiný HW, snapshoty(záloha ač dočasná nebo pravidelná), možnost změn parametrů počítače.
Všechny důvody a podrobně najdete v následujícím videu:

Proxmox

Předpokládám, že Proxmox máte již nainstalován, pokud ne, tak využijte video návod jak nainstalovat Proxmox. Nebo využijte mých služeb instalace Proxmoxu na fyzický hardware.

Sehnání Windows

V první řadě je potřeba sehnat Windows. Nehledejte však instalační ISO/CD, protože instalovat Windows je strašně a zbytečně časově náročné. Lepší možnost je stáhnout předpřipravené obrazy virtuálního počítače s nainstalovaným Windows. (Licenčně by to mělo být ok jak pro testování tak produkční provoz, kdy je licenci možno zadat.)

Vytvoření VPSky

Založte VPSku, dle vašich potřeb s požadovanými parametry. I pro pokusné účely nezapomeňte, že Windows potřebuje nějaké minimální množství RAM. Velikost disku je jedno, ten později smažeme a nahradíme importovaným.

Je možnost stáhnout předpřipravené obrazy pro různé vizualizační nástroje: VmWare, Hyper-V VirtualBox. Pro účely importu do Proxmoxu je potřeba stáhnout soubory určené pro VirtualBox, protože soubory pro Virtualbox mají otevřený standardizovaný formát, s kterým se dá dále pracovat. Odkazy ke stažení je možno vygooglit - jedná se o oficiální stránky Microsoftu. A to například odkaz zde: vývojážské Windows zip archiv má 19,4GB nebo Windows 7,10 atd + Internet Explorer - Win 7 zip archiv má ma 4,2GB, Windows 10 zip archivmá 6,7GB . Já jsem použil nejmenší možný archiv, tedy Win7. Tento obraz obsahuje instalaci, kde je přednastaven disk o velikosti 32GB. Ať už tedy budete tento virtuální Windows importovat kamkoli, je potřeba počítat, že budete potřebovat až 32GB volného místa

Stažení rovnou na serveru provedete příkazem wget:

 wget "https://az792536.vo.msecnd.net/vms/VMBuild_20150916/VirtualBox/IE8/IE8.Win7.VirtualBox.zip"
 
Adresa devel Windows:
https://download.microsoft.com/download/1/8/c/18c400fa-91d3-4ab2-b232-5e2b0480da43/WinDev2108Eval.VirtualBox.zip
Můžete si navolit různé verze Windows ke stažení a s různou verzi Internet Exploreru ne MS Edge. Já přidávám odkazy na to co jsem stahoval, aby jste se nemuseli proklikávat výše odkazovanou stránkou ke stažení.

Archiv rozbalte nástrojem unzip:

unzip  IE8.Win7.VirtualBox.zip

Výsledný OVA soubor je archiv s diskem a soubory pro VirtualBox, archiv rozbalíme příkazem tar:

tar -xvf *.ova

Import disku

Pro import disku je potřeba vědět ID VPSky, ke které chceme disk přiřadit. Dále je potřeba rozhodnout, na jakém úložišti bude disk uložen - to záleží od typu instalace a jak jste si úložiště pojmenovaly.
Jaké úložiště jsou k dispozici uvidíte v přehledu Proxmoxu. ID stroje je uvedeno u vytvořené VPSky a je to její hlavní a unikátní označení. Při typické automatické instalaci se uložitelně pro disky virtuálních strojů jmenuje data. ID mnou vytvořené VPSky bylo 103.
Příkaz pro import:

qm importdisk 103 'IE8 - Win7-disk1.vmdk' data

Zprovoznění a spuštění

Nyní už zbývá virtuální stroj do-nastavit a pak ho již můžete spustit a nabootovat operační systém.
Přes web rozhraní je potřeba upravit následující položky u VPSky:

  • Smazat původní vytvořený a prázdný disk.
  • Importovanému disku nastavit jakou sběrnicí bude do VPSky připojen.
  • Nastavit bootování z tohoto importovaného a připojeného disku.

V tomto případe bez zdlouhavé instalace rovnou nabootujete do přihlášení Windows. Přednastavený uživatel ve Windows se jmenuje IEUser a má heslo Passw0rd!. Heslo si nezapomeňte změnit!

Video návod import Windows

Podrobný video návod kde stáhnout Windows, jak vytvořit VPSku a Windows naimportovat.

Import z jiné virtualizace

Jak jste postřehly jako návod zároveň ukazuje jak je možno virtuální stroje z VirtualBoxu pře-migrovat do Proxmoxu (tedy na KVM). Podobným způsobem je možno migrovat i VPSky z VmWare nebo jiných vizualizačních nástrojů a využít tak výhody a pohodlí nástroje Proxmox.

Zdroje

Another way to move Virtualbox VDI to Proxmox VE

Články na podobné téma

Provoz webové aplikace za proxy
Migrace mail schránek
Docker multistage build
Zálohování dat zapnutím počítače
Podman
Docker a PHP mail
Virtualizace Proxmox
Docker a Cron
Lenovo ThinkPad X1 Carbon: zprovoznění LTE modemu EM7544
Yocto Project: Build vlastního operačního sytému pro embedded zařízení
Příprava linuxového serveru pro běh webové aplikace v jazyce Python
Jak řešit špatný výkon sdílených souborů u Dockeru
Jak začít správně používat Docker
Instalace Linuxu na dedikovaný server HPE ProLiant DL320e
Jak provést zátěžový test webové aplikace
Proč používat filesystém JFS
Jak bootovat z 4TB disku s GTP pomocí UEFI
Jak nainstalovat operační systém Magei Linux bez DVD mechaniky
Souborový systém Btrfs
Raspberry PI
Jak zprovoznit vzdálené přehrávání přes síť na televizi s DLNA
Upgrade Mandriva Linuxu za běhu
Poznámky ke GNU/Linux
WINE - spouštíme programy pro Windous pod Linuxem
Operační systém GNU/Linux

Odběr novinek

Pokud máte zájem dostávat příležitostně na email novinky.
Můžete se vyplněním emailu registrovat k odběru novinek.


+