WINE - spouštíme programy pro Windous pod Linuxem

6. března 2007

WINE wine isn't emulator

WINE není typu emulátoru, ale software, který umožňuje spouštět aplikace určené pro Windows. Ze způsobu jak WINE funguje plyne, že to lze dělat jen na počítačích s procesory pro které je určen i Windows. Takže pokud Linux provozujete na procesorech x86, můžete zkusit použít WINE. Když provozujete Linux na počítačích s jinými typy procesorů například: ARM, SPARC, PowerPC a dalších, tak na WINE zapomeňte. I to je jeden z důvod proč je lepší se vyhýbat takovým programům, které jsou závislé na Windows.

Pomocí WINE lze provozovat na GNU/Linuxu mnoho aplikací, které jsou určené pro Windows. U většiny běžných jednoduchým malých aplikací není vůbec žádný problém s jejich provozováním pomocí WINE. U aplikací, které jsou více svázány s Windows je potřeba něco doinstalovat. Například u Cyklocomputeru polar CS 200 stačilo do WINE doinstalovat knihovnu. Jinde je potřeba dělat složitější věci nebo upravovat konfiguraci.

Tomb Raider 3

Na konci února roku ... jsem se rozhodl dopařit Tomb Raider 3.
Jistě tuto hru není třeba dlouze představovat.
Hra vyžaduje 3D akceleraci.
Instalace pod WINE (testováno v Mandrive 2007) byla bezproblémová. Se spuštěním hry také nebyl problém. Avšak při načtení levelu se hra hned sekla a ukončila. Z pozorovaní jsem usoudil na problém se zvukem. Zkoušel jsem různé konfigurace zvuku ale nic 100% nepomohlo. Na konec jsem zvuk zakázal rovnou v setupu TR3, který se spouští při prvním spuštění. Což se ukázalo jako funkční řešení
(zkoušel jsem i různá nastaveni zvuku ve WINE i zakázaní ale nic pořádně nepomohlo)
Hra funguje výborně a na to že je to bez zvuku jsem si docela zvykl.
Už jen stačilo nakopírovat staré save soubory.
V Mandrive 2007.1, kde je wine-0.9.33, už funguje perfektně i zvuk.

Neverhooda

V GNU/Linuxu pomocí WINE, jsem úspěšně zprovoznil i hru Neverhood. Dohrál jsem Neverhooda až do konce.

Gruntz

Dále jsem instaloval plnou verzi Gruntz, též se zdála být funkční, akorát se nechtěla přepnout do vysokého rozlišení. :-(

Mafia

Tato hra má asi celkem bezproblémovou funkčnost, protože se pro ni dá sehnat Linuxový instalátor, který za vás udělá veškerou práci. Instalátor běží nativně tudíž není problém s instalací. Připraví vše pro běh a konfiguraci pro wine a vytvoří spouštěcí skript. Daný instalátor jsem celkem jednoduše vygooglil, bohužel jsem si nepoznamenal na něj link .

něco pro inspiraci: Ubuntu návody pro Windows hry

Pokud zkoušíte jinou hry a ta vám nefunguje nebo zlobí doporučuji si pohrát s nastavením zvuku a grafiky např přes program winecfg.