Reportáž z účasti na konferenci OpenAlt 2017

17. ledna 2018

Ještě během konference OpenAlt 2017 mě Jan 'Ivir' Mareš požádal, bych na základě účasti sepsal článek. Původně jsem si říkal, že je to zbytečné, protože o takové kvalitní akci každý odborník ví. Ale pak jsem si vzpomněl, jak nevěděl o jakou konferenci se jedná zaměstnanec RedHatu, přitom je to firma, která je hlavním partnerem této konference, a tak jsem si uvědomil, že sepsání článku je potřeba. Zároveň článek slouží mě jako připomenutí a dokumentace akce.

Motivace k vytvoření přednášky

Ještě dlouho před termínem konferencí OpenAlt mě Franta 'xkucf03' Kučera připomínal, abych opět připravil přednášku na moji nejoblíbenější konferenci - OpenAlt A tak jsem se i roce 2017 zúčastnil konference OpenAlt jakožto přednášející. Posledně jsem měl přednášku jednodeskovém počítači Banana Pi R1.

Historie konference

Konference OpenAlt probíhá tradičně v Brně na Vysokém učením technickém fakultě informatiky VUT FIT. Konference OpenAlt vnikla spojení konference LinuxAlt, kde hlavním organizátorem bylo občanské sdružení Liberix, a konference Openmobility, kterou pořádalo sdružení Openmobility, kde jsem byl jedním ze zakládajících členů.

Lidé

Na konferenci přednášejí převážně nezávislí odborníci a profesionálové, vetšinou na téma open-source, otevřeného hardwaru a otevřených dat. Pro mě je to vždy příležitost dozvědět se novinky a špeky o technologiích, se kterými nepracuji každý den. Také se na konferenci po dlouhé době vždy setkám s mými známými navíc i těmi, které znám převážně z online komunikace nikoli od piva nebo z kola. Takže jsem mohl dát řeč s Petrem Stehlíkem o bezdrátových modulech a ESP8266 atd. , Petrem Krčmářem, Pavlem Kovářem, Martinem Kolmanem, již zmíněným Honzou a Frantou, `Vespem` a dalšími.

U jednoho stánku, kde prezentovali zpracování dat nad Open Street Mapami jsem se setkal a osobně seznámil s autorem MTB map Martinem Tesařem. Společně jsme pak dořešili zobrazení jeho mapových podkladů v mém projektu zobrazeni GPS logů.

Organizace konference Open Alt

V roce 2017 se konference OpenAlt konala ve dnech 4.-5. listopadu.
Organizace byla tradičně na vysoké úrovni, není divu když se o to starali členové a příznivci sdružení OpenAlt, kteří jsou všichni velice akční.

Ubytování bylo tradičně zajištěno v Hotelu Vista.
Ranní svítání nad Brnem:
brno-svitani.jpg

Kvalitní snídaně je základ pro podávání kvalitních výkonů každého profesionála ať už se jedná o sportovce, IT vývojáře, horníka nebo přednášejícího:
openalt2017-snidane.jpg

Jelikož stávám zodpovědně brzo ráno, tak jsem s Honzou na konferenci dorazil na před začátkem konference, kdy se prostory připravují na akci. Bylo potřeba umístit naváděcí šipky a poutací letáky:
openalt-2017-letacek.jpg
Chopili jsme se tedy vylepování plakátů a navigačních šipek:
openalt-lepeni-plakatu
Pro všechny přednášející jsem připravili visačky:
openalt-2017-visacky.jpg
Vše připraveno čekáme na návštěvníky:
openalt-2017-zahajeni.jpg

Navštívené přednášky

Velice zajímavá byla přednáška Hacking team, z které nebyl pořizován záznam, ale článek na základě přednášky je na serveru root.cz: článek na základě přednášky Hacking team Přednáška byla velmi výborná - extrémně dobře odborně zpracovaná a velmi vtipně podaná.

SmartCard

Byl jsem na přednášce na téma SmartCard. Tato přednáška mě oživila informace z dob, kdy jsem pracoval se SmartCart typu OpenCard, které se dají programovat v jazyce Java.

openalt-smard-cards.jpg

IQRF

Byl jsem na přednášce o IQRF, která byla vhodně odborně pojatá pro vysoce odborné publikum, které chodí na konferenci OpenAlt.
iqrf-eon.jpg

Open-source IoT hardware

Petr Stehlík ukazoval a popisoval různý HW , který má v domácí dílně a s kterým lze pohodlně vyvíjet rozličné projekty. Často takové moderní projekty, které dneska nesou označení IoT.

Laserová střelnice

Opět byl k vidění stánek s laserovou střelnicí , kde se používají pistole vytištěné na 3D tiskárně. U tohoto stánku jsem tak mohl prodiskutovat moje dotazy. Díky tomu, až bude čas, budu moci lehce dokončit pistoli, do které jsem se pustil ve spolupráci GeekLab.
K vidění byly i nové typy pušek:
3d-laserova-puska.jpg

Periférie

Při večerní diskuzi u piva nikdo nevytáhl legendární OpenMoko Neo Frerunner . Zato jsem si vyfotil zajímavé mobilní periferie:
mobilni-klavesnice.jpg

Moje přednáška

openalt-2017-josef_jebavy-1.jpg

Neboť jsem před akcí rehabilitoval v lázních, měl jsem na promyšlení tématu a konceptu přednášky dost času. Následně sepsání přednášky už bylo o schopnosti najít si čas a napsat ji. (Pro tvorbu přednášky jsem použil technologii LaTex)
Já jsem na tento ročník dorazil s přednáškou "Btrfs aneb zapni počítač a měj zazálohováno" , která jak název napovídá je o filesystému Btrfs. Tento file-systém se dá výborně použitelný i k zálohování dat.

Moje video-pozvánka na konferenci OpenAlt 2017:

Záznam z mé přednášky o Btrfs a zálohování:

Více o konference OpenAlt 2017

Přednášek bylo mnoho a jelikož jsem nemohl obsáhnout všechny i kdybych chtěl, odkáži milé čtenáře na program konference OpenAltu roku 2017 a video záznam přednášek konference OpenAlt roku 2017

Na sociální síti Twitter, jsou příspěvky z akce k dohledání pod hastagem #openalt.

Články na podobné téma

Kalendář akcí
Jak na video konference
Relaxační a růstový pobyt v Huttendorfu
Konference OpenCamp Bratislava 2019
Seznam videí na mém Youtube kanále
Ebook: Poznámky správce linuxových serverů
Odborné videology

Odběr novinek

Pokud máte zájem dostávat příležitostně na email novinky.
Můžete se vyplněním emailu registrovat k odběru novinek.


+