MENU

Bezdrátový bateriově napájený WiFi teploměr

23. Května 2015

Zatímco 8bitové procesory jsou dávno samozřejmostí a na scéně embedded jednoúčelových zařízení a počítačů se usazují procesory s architekturou ARM, přichází na scénu zařízení se SoC (SystemOnChip), která obsahují vše potřebné od CPU až po WiFi rozhraní.

S těmito novými elektronickými prvky lze vyvíjet moderní elektronická zařízení. Může se jednat o jednoduchá teplotní čidla nebo složitější zařízení, na která můžou navazovat i složité řídící systémy.

Prototyp WiFi zařízení se senzorem teploty:
wifi temperature sensor

Zařízení s teplotním čidlem je bezdrátově pomocí WiFi připojeno do Internetové sítě a naměřená data se ukládají na Internet. Jedná se tedy o IoT (Internet of Things) zařízení. Data se dají ukládat například na server thingspeak.com, kde je možno naměřená data zobrazit. Úpravou programu lze data posílat i kamkoli jinam.

WiFi sensor data on thingspeak

Takovéto WiFi teplotní čidlo je vhodné pro měření pokojové teploty, teploty vody v akváriu. Při zajištění vhodného krytí a při vhodné instalaci je možné zařízení použít i pro měření venkovní teploty a vlhkosti.

K plné mobilitě zařízení přispívá i bateriové napájení.

Po vytvoření jiného programu lze senzor propojit například se senzorovou sítí, která slouží jako meteostanice. WiFi graf teploty

Zařízení po připojení dalších čidel může sloužit i k měření vlhkosti, tlaku nebo jiných i nemeteorologických hodnot. Vyhodnocení pak zajistí software vyvinutý na míru.

WiFi měření atmosférického tlaku:
wifi graf pressure
Bezdrátové měření vlhkosti:
wireless graf humidity

Další články o programování:

Digispark
ARM Arduino
Wireless low power Arduino
How to make wireless low power Arduino
Zobrazení map na webové stránce
Vývoj bezdrátových zařízení s IQRF
Prestashop - programování eshopů
Programovaní pro mobilní telefon
Comparison IQRF vs Wireless Arduino
ESP8266 IoT přichází
WiFi čidlo teploty
Roulette
Výběr hostingu
Flattr thisOvěřit CSS!

kontakt na autora článku:
email:mail (uzenáč) josefjebavy.cz