MENU

GNU/Linux

6. Ledna 2006

GNU/Linux je označení pro operační systém (OS) s jádrem Linux a rozličným softwarem z projektu GNU. Jako zkrácení se vžilo pouze označení Linux. Dnes se však pod tímto pojmem už skrývá další software. Například software původně vyvíjený pro BSD nebo software propojený s desktopovým prostředím, dále i software od dalších často nezávislý vývojářů.

Já sám používám distribuci Mandrake pak přejmenovaná na Mandrivu a po dalších změnách jsem přešel k nástupci distribuci jménem Mageia. Jiná distribuce se mě do ruky v mých začátcích ani nedostala, ale zjistil jsem, že to byla opravdu velmi dobrá volba GNU/Linuxové distribuce, protože přestože jsem zkoušel i jiné distribuce, tato distribuce na písmeno M je podle mě nejlepší mezi těmi, které jsou určeny pro desktop.
Linux je plnohodnotný operační systém, který v mnoha ohledech předčí Windows (kterékoli). Jediný jeho problém je nutnost výběru podporovaného hardwaru a pak už máte vyhráno. Někomu by mohlo vadit, že se tam nedá hrát tolik her, no tak chudáci pařani musí zůstat u woken. I když i to se mění...
Linux je méně náročný na hardware lépe ho využije a umí sním i lépe komunikovat. Linux obsahuje i plnohodnotné programy na veškerou práci" kancelář, grafika, video, zvuk, internet, sítě. O kvalitě programů pro Linux svědčí i portace mnoha programů do woken např.: mozzila firefox, openoffice, gimp, audacity, atd... Mě v Linuxu funguje i televizní karta. Každodenním důkazem toho, že Linux je plnohodnotný operační systém, protože můj počítač používám jakožto multimediální přístroj. Používám ho prostě na všechno, zapnu ho ráno a večer vypnu a jinou elektroniku nepoužívám, proč taky platit za něco co PC zvládá běžně a ještě ušetříte místo, nervy, peníze a čas. Na sítě je samozřejmě Linux nejlepší a vetší i menší sítě se bez Linuxu neobejdou, obzvláště pokud chcete, aby vám počítačová síť pořádně fungovala a neměli jste žádné starosti. Výhodou je samozřejmě bezpečnost, otevřenost zdrojového kódu a libovolné nastavení (v plném slova smyslu), a to vše zdarma!!!
Samozřejmě pokud nejste sami odborníci, je potřeba si zajistit profesionála pro instalaci a správu Linuxu . Ostatně dělba práce a řešení odborných věcí profesionály je základ úspěchu moderní společnosti.

plyšový Tux

V Linuxových distribucích se nainstalujte jen to co chcete dle vašeho vkusu, takže co nechcete vám nezabírá místo na disku a neobtěžuje vás v systému.
Dokud Linux nevyzkoušíte neuvědomíte si, že skutečně ty problémy s Windows nemusíte snášet. A můžete pracovat na počítači vesele a efektivně.

Mě V GNU/Linuxu nic nechybí jen občas trochu hry. Ale těch se pár najde. Já nejraději hraji demo Unreal Tournamet 2004. Síťovou střílečku přes síť UrbannTerror. Nebo se hry dají zprovoznit přes "emulátor" WINE.
Dnešní moderní distribuce jako např Mandriva veškerý hardware počítače automaticky detekovala a sama nastavila. Instalace trvá asi tak 45 min (záleží kolik toho instaluje a na jak rychlý počítač) a celý systém je už plně funkční a vybaven softwarem. Stačí se pustit do práce.

Software v GNU/Linuxu dostatek, ale ze začátku člověk nevíme který je na co. Proto zde napíšu svůj seznam softwaru, který používám nebo jsem používal a i k čemu je určen. Bez výslovného řečení je tento software už běžnou součástí většiny desktopových distribucí.

účel software
textový editor (g)vim, nano, kwrite,kate
instant massanger - rychlá komunikace Kopete,centericq
kancelářský balík OpenOffice.Org 2,Koffice,Abiword
webový prohlížeč Firefox,Opera
tvorba HTML,PHP,CSS Bluefish,NVU, Quanta
souborový manažer Krusader,MC,Konqueror,Dolphin
vypalovaní K3B
bitmapový editor GIMP
vektorový editor inkscape
3D modelování blender
prohlížeč fotek gqview,gliv
sledování stavu počítače gkrellm,ksensors
správce stahování Kget
slovník PEKI-nutno dodatečně stáhnout z internetu
SSH klient scp,gftp
SFTPS klient gftp
vzdálený přístup přes SSH ssh
ovládání zvuku KMix, aumix pro OSS, alsamixer pro ALSA
přehrávání muziky amarok.XMMS
přehrávání videa xine,(g)mplayer,vlc
email klient Kmail,thunderbird
programování v Jave JBuilder,Netbeans,Eclipse
prohlížeč PDF,PS kghostview, adobe acroread,xpdf
práce s databází SQLdeveloper
zalohovani rsync
hry komerční Unreal Tournament 2004 demo,Gorky 17 demo, hry pod wine
hry free nanobot KIKI,formido, OpenArena, Frozen-Bubble ,UrbanTerror

Moje stručná prezentace GNU/Linuxu

Nakonec přidám pár odkazu, kde si o použití Linuxu můžete najít další podrobnosti:
AbcLinuxu.cz - tady je tučňákům hej!
http://www.mandrivalinux.cz/
Vítejte na www.linux.cz!
Linux Software
Tutoriály na ROOT.cz

citrusak.borec.cz - software,picture,výdělek doma aktuální programy
CollegeLinux CZ
Neziskový server pro podporu UNIXu.

Další linuxové články:

Jak používat s Dockerem
ISP Config: web a mail hosting
Instalace Linuxu na dedikovaný server HPE ProLiant DL320e
Ebook: Poznámky správce linuxových serverů
Souborový systém Btrfs
Operační systém GNU/Linux
Jednodeskový ARM počítač Raspberry PI
TouchBooku v praxi
Boot a instalace bez DVD mechaniky
4TB disk GPT a UEFI boot
Action camera Eken H9R
Proč používat filesystém JFS

Kontakt

Pozdrav, dotaz nebo žádost o konzultaci pošlete na můj email:mail@josefjebavy.cz
Flattr thisOvěřit CSS!