MENU

Instalace Linuxu na dedikovaný server HPE ProLiant DL320e

18. Února 2019

I virtuální server musí nakonec běžet na nějakém fyzickém hardwaru. Proto i na fyzické počítače je potřeba občas instalovat operační systém Linux.

Tentokráte se mě do rukou dostaly servery HPE ProLiant DL320e, které jsou oblíbené pro svůj poměr cena výkon.

Parametry

Typické osazení a parametry serveru jsou:

Popis

Je důležité vzít v úvahu, že RAID, který server má je takzvaný FAIK RAID, tedy nejedná se o HW RAID, ale o rozhraní v BIOSu plus je potřeba software v operačním systému. Takový softwarový RAID neposkytuje žádnou výhodu, naopak software pro něj je uzavřený a uložení dat na disku nedokumentované. Softwarový RAID na Linuxu nejlepší. Jedná se standardní otevřenou implementaci v Linuxovém kernelu a jmenuje se mdadm.
SW RAID tedy na tomto HW doporučuji vypnout. Udělá se to přes BIOS o což v případě, že máte server pronajatý u firmy wedos požádejte podporu, která má hesla k BIOSu.
Také pokud HW RAID nevypnete a zároveň nezprovozníte v OS, tak pak RAID v OS neuvidíte, ale stále budete vidět přímo disky, na které bude zapisovat, ale FAIK RAID nebudete schopen nabootovat.

hp proliant dl320e boot

Vzdálená správa

Pro vzdálené připojení a ovládání serveru slouží ILO. Pro vzdálené připojení ke konzoli po přihlášení do web rozhraní ILO si můžete stáhnout Java web start program, který Vám spustí remote konzoli. Mě se tato aplikace na distribuci Mageia6 dobře nespustila, ale například na Debianu program pro remote konzoli fungoval.

hp ILO4

Instalace

Přes ILO remote konzoli jde připojit obraz CD, který máte umístěn na svém PC a z něho pak počítač při nabíhání nabootuje instalační systém. Druhá možnost připojení ISO CD z Internetu mě nefungovala.
Pokud zvolíte distribuci Debian, tak zde můžete stáhnout poslední verzi (r2018) CD pro instalaci z Internetu ISO netinstall Debian9

API

ILO má i API na které se dá programem napojit. Může to zjednodušit/automatizovat práci. Pro zjednodušení komunikace a správy vašeho dedikovaného serveru můžete využít některé API pro HPE iLO.

Video

Video záznam z instalace linuxu na server HPE Proliant DL320E:

Zdroje

Diskuze Abclinuxu.cz
HPE ProLiant DL320e Gen8 v2 Server - Overview

Další linuxové články:

Jak používat Docker
ISP Config: web a mail hosting
Instalace Linuxu na dedikovaný server HPE ProLiant DL320e
Ebook: Poznámky správce linuxových serverů
Souborový systém Btrfs
Operační systém GNU/Linux
Jednodeskový ARM počítač Raspberry PI
TouchBooku v praxi
Boot a instalace bez DVD mechaniky
4TB disk GPT a UEFI boot
Action camera Eken H9R
Proč používat filesystém JFS
Web server pro Python

Kontakt

Pozdrav, dotaz nebo žádost o konzultaci pošlete na můj email:mail@josefjebavy.cz
Flattr thisOvěřit CSS!