MENU

Knihovnička

Pokud jde o četbu knih, často je k tomu žák tlačen a školní systém tak vybuduje v první řadě odpor. Člověk pak objeví možnosti zábavné umělecké a odborné literatury teprve až dostuduje. Následně se pak může vrátit i k literatuře z dob studia, které se záměrně léta vyhýbal.

Knihu dneska nahrazuje Internet, ale i přesto je zbytečné ji předčasně zatracovat. V dnešní době je hlavní výhoda papírových knih už jen v tom, že její vydání je finančně náročnější, a proto průměrná kvalita není tak nízká, jako v případě článků na Internetu, kde publikuje každý a bohužel i často cíleně, jen aby bylo publikováno.

Ať už se jedná o jakýkoli typ média a účel publikace, vždy by to mělo konzumentovi něco dát. I komiks má vzdělávací hodnotu, pokud se čtenář nad dílem zamyslí.

Knihy jsou hromadným informačním mediem, které mají člověka posunout směrem k lepšímu a zabránit tak stagnaci nebo dokonce nechat ze sebe udělat pouze loutku.

Ovšem jako každá věc jde kniha použít i jako zbraň. Proto je potřeba pečlivě vybírat, co bude tvarovat osobnost čtenáře, a neztrácet čas čtením podřadných nebo dokonce zavádějících publikací.

A jelikož najít kvalitní a zajímavou knihu je nejjednodušší na doporučení, tak jsem vytvořil seznam několika kousků, které mám doma nebo mně prošly rukama. Protože jsem multi-potenciální člověk - zabývám se mnoha obory a mám ještě více koníčků, proto jsem i četl knihy zabývající se mnoha různými tématy. Převážně se jedná o sportovní, technické, životopisné, filozofické a sebepoznávací knihy.

Moje knihy

I já jsem autorem několika knih tzv. ebooků. Moje knihy v elektronické formě najdete na adrese https://ebook.josefjebavy.cz.

Životopisné knihy

Nikola Tesla

Autor: Marc J. Seifer

Kniha vypráví příběh vynálezce Nikoly Tesly. Popisuje jeho úspěchy i neúspěchy od mládí až do konce jeho tvorby. Podrobný článek o knize Nikola Tesla
nikola tesla

Elon Musk

Autor: Ashlee Vance

Kniha popisuje život Elona Muska, hlavně jeho podnikatelské období. Kniha je psána s odstupem a občas zaběhne i do techničtějších detailů. Ideální četba pro aktivní lidi s láskou k technice, obzvláště té, která má pomoci lidstvu.
kniha elon musk

Sportovní literatura

Cyklistika průvodce tréningem

Autor: Jiří Sekera, Ondřej Vojtěchovský

Knížka od autorů Sekera a Vojtěchovský. Vojtěchovský je jeden z mých nejoblíbenějších autorů, díky odborným a dobře psaným textům. Jeho publikace jsou založeny na znalostech, které vycházejí z kombinace teoretických znalostí, lékařské praxe a provozování sportů.
Knížka je tenká, obsahuje však téměř všechno. Odbornost autorů a tedy i kvalitu publikace dokazuje to , že si uvědomují, že je potřeba vzít v úvahu i individuální potřeby a možnosti sportovce. Možností, jak pojmout vztah k cyklistice je mnoho...
Knížka je primárně určená pro cyklisty rekreační a pracující závodníky. Obsahuje však všeobecný základ o stravování, posilování, tréningu a všeobecně o zdravém způsobu života. Hodně z ní tak můžou těžit nejen sportovci, ale i například programátoři, administrátoři linuxových serverů nebo jiné kancelářské profese, které jsou sedavé a psychicky náročné.
Jedná se o ideální pomůcku pro nezávislé cyklisty programátory, pro udržení zdravého těla.
Cyklistika průvodce tréningem Cyklistika průvodce tréningem

Tvarování těla pro muže a ženy

Autor: Petr Tlapák

Výborná knížka, která seznamuje čtenáře s posilováním a celkově fungováním těla od základů a snaží se na nic nezapomenout.

Cyklistika anatomie

Autor:Shannon Sovndal

Knížka Cyklistika anatomie se zabývá anatomií člověka ve spojitosti s cyklistikou. Popisuje používání svalů, cviky, kterými se daná svalová partie posílí, a jak zamezit svalové disbalanci.
Knížka je už značně pokročilá a bez znalostí častí těla a jak tělo funguje obzvláště na kole, může být zpracování informací zní náročné.
cyklistika anatomie

Jak zvládnout horské kolo

Autor: Florian Haymann, Ulrich Stanciu

Knížka čtenáře seznamuje se základními i pokročilejšími způsoby, jak správně jezdit na horském kole a v terénu.
jak-zvladnout-horske-kolo

Plavání

Autor: Laughlin Terry

Když jsem byl malý kluk, patřil jsem k těm, kteří měli problém se naučit plavat. Později jsem se naučil plavat sám a patřil jsem k nejlepším plavcům a účastnil se i závodů. Další větší pokrok však nikdy nepřišel. Jak jsem však trénoval cyklistiku, docházelo mně, že i plavecký tréning má logiku a musí být řízený. Navíc jsem se chtěl naučit i ostatní plavecké styly a hlavně se učit efektivitě. Proto jsem si pořídil knížku plavání. Kniha podrobně popisuje techniku plavání a jak plavání trénovat. Pro začínajícího plavce je to nezbytná knížka a pro zkušeného také.
Plavání Plavání

Závod míru

Průvodce Závodu míru pro rok 1953.
kniha Závod míru kniha Závod míru
kniha Závod míru

Lance Armstrong: Cesta k vítězství

Autoři: Chris Carmichael; Lance Armstrong

Technické knihy

Umění klamu

Autor: Kevin Mitnick, William L. Simon

Knížka Umění klamu se zabývá počítačovou bezpečností. Nejedná se však o oblast black hackingu, ale o sociální inženýrství. Kniha je vhodná pro každého, komu počítačová bezpečnost není šumafuk. Pro informatiky se jedná o povinnou četbu. Bezpečnostní odborník by měl znát obsah notoricky.
Umění klamu

PC velký průvodce hardwarem

Autor: Mark Minasi

Jedná se o knihu z konce 20. století. Mohlo by se říct, že kniha je již zastaralá. Ale nenechte se zmýlit! V knize jsou popsány i nejzákladnější principy fungování počítače a počítačových komponent, které jsou stále platné. Jen v dnešní době fungují automaticky bez přičinění operátora, a tak je bereme za samozřejmost. Skuteční odborníci na počítačový hardware v této knize zřejmě nenajdou nic nového. Koho však zajímají nižší vrstvy nebo s jakými problémy se uživatel setkal dříve, mohu jim tuto knihu jen doporučit. Přečtení této téměř historické knihy Vás výrazně posune v odbornosti počítačového hardwaru.
PC velký průvodce hardwarem

Programovací techniky

Tato kniha psaná ještě za totality na psacím stroji je už historický kousek. V knize se setkáte s jazyky Fortran a Pascal, který je uváděn jako novinka. Kniha je sice velmi stará, ale s tematikou, kterou se zabývá, se setkáte i dneska na vysoké škole na oboru informatiky. Například kniha popisuje řadící algoritmy, které jsou standardní látkou a i já jsem se je učil při studiu na ČVUT.
Programovací techniky

Velký průvodce protokoly TCP/IP Bezpečnost

Autor: Libor Dostálek a kolektiv

Kniha podrobně popisuje protokol TCP/IP a fungování sítě Internet se zaměřením na bezpečnost. Pro síťaře se dá považovat za povinnou četbu.
Velký průvodce TCP/IP protokoly bezpečnost Velký průvodce TCP/IP protokoly bezpečnost-

UNIX V - příručka správce systému, Unix V - programování v systému

Autor: Jiří Hnát ; Milan Jelen

Jedná se opět o již staré knihy. Obecné věci okolo fungování UNIX systému jsou stále platné, neboť geniální návrh systému, kdy všechno je soubor, se do dnešní doby používá v nejmodernějších systémech, jako je například GNU/Linux.
UNIX V příručka správce systému Unix V programování v systému

Učebnice jazyka Java

Autor: Pavel Herout

Moje první učebnice o programování. Původně jsem se k ní dostal ještě na střední škole a četl jsem ji jen zběžně. Ale když jsem nastoupil na České Vysoké Učení Technické v Praze, knihu jsem oprášil. A protože jsem se oproti plánu rozhodl studovat informatiku a pomáhat tak svým bližním, mnohokrát jsem obrátil všechny její listy a často se k ní i později vracel.
Učebnice jazyka Java Učebnice jazyka Java

Po této knize následovala kniha Java grafické uživatelské prostředí a čeština.
Java grafické uživatelské prostředí a čeština Java grafické uživatelské prostředí a čeština

Linux - Kompletní příručka administrátora

Kniha Linux - Kompletní příručka administrátora, tuto knihu jsem přečetl až na vysoké škole. Kniha je perfektní souhrn základních a podrobněji seznámí uživatele Linuxu s operačním systémem GNU/Linux včetně konkrétních věcí, kterýma se liší od obecného Unixu. Je vhodná i pro začínající linuxové administrátory.

Pevné disky od A do Z

Autor:Mark Minasi

Již stará kniha, která popisuje do podrobnosti i vnitřní stavbu disků.
Pévné disky od A do Z

Další naučné a odborné knihy

Mariáš od A do Z

Autor: Petr Labohý

Mariáš je jedna z nejnáročnějších karetních her, složitostí předčí i poker. Ideální hra pro programátory a matfyzáky. Mariáš je tradiční česká karetní hra, která se hrála obzvláště v hospůdkách. Bohužel hráčů ubývá, a tak je malá šance se ji někde naučit. Knížka Mariáš od A do Z vznikla, aby se zájemce o hru ji mohl naučit.
Mariáš od A do Z

Encyklopedie moderních vojenských letadel

Kniha obsahuje téměř kompletní výčet moderních vojenských letadel a vrtulníků. Od každého typu jsou uváděny i podtypy s podrobným popisem vlastností a výpisem parametrů. Ideální knížka pro letecké modeláře a všechny, kteří si chtějí udělat přehled v letadlech.

Encyklopedie moderních vojenských letadel

Borelióza

Autor: Stephen Harrod Buhner

Knížka se snaží popsat známá i méně známá zákoutí o nemoci Lymská Borelióza. A popisuje různé způspby, jak je možné se snažit vést podpůrnou léčbu.
borelioza

Filozofické a sociální knihy

Ukradený potenciál

Autor: Claudio Depeyrac

Kniha se zabývá lidskými možnostmi, společenským systémem a jak systém potlačuje lidský potenciál a někdy až ničí lidské bytosti. Poskytuje náhled mimo každodennost a návrhy, jak problémy řešit.
ukradeny-potencial ukradeny-potencial

Brevíř moderního člověka

Autor: Dobromil Ječný

Knížka je sice stará, ale společenské zvyky jsou stále stejné. V knížce se čtenář dozví mnoho praktických rad, hlavně jak se pohybovat v jiném společenském prostředí.
breviar-moderniho-cloveka

Mnich, který prodal své Ferrari

Autor Robin S. Sharma

Lídři jedí poslední

Autor:Simon Sinek

Kniha se zabývá kooperací lidí. Popisuje chyby při spolupráci a vedení firem, která je typická i pro drancující ekonomiky ať už jakéhokoli typu. Kniha je sice zaměřena na fungování firem, ale informace se dají aplikovat v jakékoli sociální skupině a při kontaktu různých skupin. Autor nabádá a popisuje jak by měla společnost fungovat, aby vše probíhalo dobře a hladce.

Kniha mě výrazně utvrdila v tom, že přestože má aktuální systém má pro lidi velký přínos je to jen zdání a jedná se o spatný přístup, Zásadní problémy jsou:

kniha lidri jedi posledni

Bůh chodí po světě vždycky inkognito

Autor: Laurent Gounelle

Kniha na příběhu jednoho člověka popisuje možnosti toho jak uchopit život do svých rukou a mít tak šťastný život a to i v osobní a pracovní rovině.
Bůh chodí po světě vždycky inkognito

Promrhané dny

Autor: Tomáš Kosačík


Promrhané dny

Jedna

Autor: Zuzana Filipová Kosačík

Autorkou knihy Jedna je žena, která popisuje mezi lidské vztahy v dnešní mladé moderní a uspěchané společnosti. Snaží se vysvětlit na základě generačních rozdílu příčiny a poradit jak s rozdílnou situací naložit.

kniha jedna

Knihy pro podnikání

Na volné noze

Autor:Robert Vlach

Kniha Na volné noze byla vydána v roce 2017 a obsahuje velké množství informací, které jsou stále velmi aktuální. Popisuje možnosti jak podnikat jako nezávislý specialista a to na základě zkušeností mnoha různých lidí. Pro mě osobně to byla možnost si ujasnit a utvrdit zkušenosti, které jsem nabyl a základě vlastních chyb a pomohla mě si vytvořit vizi jak pokračovat dále.

kniha na nolne noze
kniha na nolne noze

Prodávat je lidské

Autor: Daneil H. Pink

Kniha mě přesvědčila v tom, že introvert a odborník má cenu teprve tehdy dokáže li se prodat. Ano někdy se dělá prodej bez odborného základu a s cílem jen vydělat. Ale podkus se prodej dělá dobře a s upřímnou snahou druhé straně pomoci, pro všechny to má pouze výhody. Kniha vysvětluje jak prodej probíhal dříve a jak se situace v prodeji měnila a mění. Knížka i popisuje jak se má kvalitní a ohleduplný prodej dělat. Kniha obsahuje obzvláště nutné informace, které jsou nutné úspěšné fungovaní ve společnostech, které trpí postkomunistickou výchovou.
Prodávat je lidské

Antifragilita

Autor: Nassis Nicholas Talebk

Kniha Antifragilita mě ujasnila proč dnešní společnost má takové problémy s řízením a regulací čehokoli, což navíc ještě udržuje zkostnatělá společnost. Ale pro akčního člověka nebo podnikatele je to vlastně příležitost. Kniha se popisuje proměnné systémy a zaměřuje se to co je okrajové a tak to ani není popsané. Kniha mě tak umožnila si doplnit chybějící místa v mozaice, které popisují děje pouze z lidsky omezeného pohledu.
Antifragilita

Příroda

Akvárium

Autor: Dick Mills

Základní příručka pro akvaristy.
Akvárium Akvárium

Vaše akvárium

Autor: Dick Mills

Obsáhlejší příručka pro sladkovodní akvaristy. Okrajově se zabývá i mořskou akvaristikou. Podrobně popisuje, jak začít s akvaristikou. Jak založit akvárium a jak pěstovat rostliny a chovat ryby. Obsahuje i výčet mnoha běžně chovaných akvarijních ryb.
Vaše akvárium Vaše akvárium

Mořská akvaristika

Autor: Hynek Dařbuján

Tato kniha se zabývá čistě mořskou akvaristikou. Mořská akvaristika je o tolik náročnější než sladkovodní, že jen základní informace obsažené v této knížce mohou výrazně pomoci při provozu sladkovodních akvárií.
Mořská akvaristika Mořská akvaristika

Beletrie

Veselé povídky

Autor: Jaroslav Hašek

Veselé povídky - Jaroslav Hašek Veselé povídky - Jaroslav Hašek

Dva roky spolu

Autor: Alex Hrouzková Doležalová. Jiři X. Doležal

Vtipně psaná kniha o reálném vztahu muže a ženy. Situace je vždy vyložena z pohledu obou dvou.
Dva roky spolu

Oranžový růže

Autor: Richard Vondruška

Kniha je sbírkou básní mladého českého básníka.
Oranžový růže

Různé knihovní fičůry

Zde je můj video návod: Jak udělat ekologický obal na knížku:

Kontakt

Pozdrav, dotaz nebo žádost o konzultaci pošlete na můj email:mail@josefjebavy.cz
Flattr thisOvěřit CSS!